Olimpiai érmesek listája vitorlázásban
Ebben a szócikkben a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani. |
Vitorlázás a nyári olimpiai játékokon | |||||||||||
Sportág | Vitorlázás | ||||||||||
Sportág szövetsége | ISAF | ||||||||||
Versenyszámok | |||||||||||
| |||||||||||
Olimpiai játékok | |||||||||||
| |||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája vitorlázásban 1900-tól 2012-ig.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező nemzet sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A nyári olimpiai játékok összesített éremtáblázata vitorlázásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Nagy-Britannia (GBR) | 22 | 18 | 10 | 50 |
2. | Egyesült Államok (USA) | 19 | 23 | 16 | 58 |
3. | Norvégia (NOR) | 17 | 11 | 3 | 31 |
4. | Spanyolország (ESP) | 13 | 5 | 1 | 19 |
5. | Dánia (DEN) | 12 | 9 | 7 | 28 |
6. | Svédország (SWE) | 10 | 12 | 13 | 35 |
7. | Ausztrália (AUS) | 10 | 5 | 8 | 23 |
8. | Franciaország (FRA) | 9 | 3 | 7 | 19 |
9. | Új-Zéland (NZL) | 8 | 5 | 5 | 18 |
10. | Brazília (BRA) | 6 | 3 | 8 | 17 |
11. | Hollandia (NED) | 5 | 8 | 7 | 20 |
12. | Szovjetunió (URS) | 4 | 5 | 3 | 12 |
13. | Ausztria (AUT) | 3 | 4 | 0 | 7 |
14. | Olaszország (ITA) | 3 | 3 | 8 | 14 |
15. | Görögország (GRE) | 3 | 2 | 2 | 7 |
16. | Belgium (BEL) | 2 | 4 | 3 | 9 |
17. | Németország (GER) | 2 | 3 | 4 | 9 |
18. | Finnország (FIN) | 2 | 2 | 7 | 11 |
19. | NSZK (FRG) | 2 | 2 | 3 | 7 |
20. | NDK (GDR) | 2 | 2 | 2 | 6 |
21. | Kína (CHN) | 2 | 2 | 1 | 5 |
22. | Ukrajna (UKR) | 1 | 2 | 2 | 5 |
23. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 1 | 1 | 3 |
24. | Lengyelország (POL) | 1 | 0 | 3 | 4 |
25. | Izrael (ISR) | 1 | 0 | 2 | 3 |
26. | Bahama-szigetek (BAH) | 1 | 0 | 1 | 2 |
27. | Hongkong (HKG) | 1 | 0 | 0 | 1 |
28. | Argentína (ARG) | 0 | 4 | 5 | 9 |
29. | Kanada (CAN) | 0 | 3 | 6 | 9 |
30. | Portugália (POR) | 0 | 2 | 2 | 4 |
31. | Japán (JPN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Oroszország (RUS) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Szlovénia (SLO) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Svájc (SUI) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
35. | Holland Antillák (AHO) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kuba (CUB) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Csehország (CZE) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Írország (IRL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Amerikai Virgin-szigetek (ISV) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Litvánia (LTU) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ciprus (CYP) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
42. | Észtország (EST) | 0 | 0 | 2 | 2 |
43. | Magyarország (HUN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 162 | 154 | 147 | 463 |
Aktuális versenyszámok
470-es osztály
Férfiak
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1976, Montréal | NSZK (FRG) Frank Hübner Harro Bode | Spanyolország (ESP) Antonio Gorostegui Pedro Millet | Ausztrália (AUS) Ian Brown Ian Ruff |
1980, Moszkva | Brazília (BRA) Marcos Soares Eduardo Penido | NDK (GDR) Jorn Borowski Egbert Swensson | Finnország (FIN) Jouko Lindgrén Georg Tallberg |
1984, Los Angeles | Spanyolország (ESP) Luis Doreste Roberto Molina | Egyesült Államok (USA) Steve Benjamin Chris Steinfeld | Franciaország (FRA) Thierry Peponnet Luc Pillot |
1988, Szöul | Franciaország (FRA) Thierry Peponnet Luc Pillot | Szovjetunió (URS) Tõnu Tõniste Toomas Tõniste | Egyesült Államok (USA) John Shadden Charles McKee |
1992, Barcelona | Spanyolország (ESP) Jordi Calafat Francisco Sánchez | Egyesült Államok (USA) Morgan Reeser Kevin Burnham | Észtország (EST) Tõnu Tõniste Toomas Tõniste |
1996, Atlanta | Ukrajna (UKR) Jevhen Braszlavec Ihor Matvijenko | Nagy-Britannia (GBR) John Merricks Ian Walker | Portugália (POR) Victor Rocha Nuno Barreto |
2000, Sydney | Ausztrália (AUS) Tom King Mark Turnbull | Egyesült Államok (USA) Paul Foerster Robert Merrick | Argentína (ARG) Juan de la Fuente Javier Conte |
2004, Athén | Egyesült Államok (USA) Paul Foerster Kevin Burnham | Nagy-Britannia (GBR) Nick Rogers Joe Glanfield | Japán (JPN) Szeki Kazuto Todoroki Kendzsiró |
2008, Peking | Ausztrália (AUS) Nathan Wilmot Malcolm Page | Nagy-Britannia (GBR) Nick Rogers Joe Glanfield | Franciaország (FRA) Nicolas Charbonnier Olivier Bausset |
2012, London | Ausztrália (AUS) Mathew Belcher Malcolm Page | Nagy-Britannia (GBR) Luke Patience Stuart Bithell | Argentína (ARG) Lucas Calabrese Juan de la Fuente |
Nők
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1988, Szöul | Egyesült Államok (USA) Allison Jolly Lynne Jewell | Svédország (SWE) Marit Söderström Birgitta Bengtsson | Szovjetunió (URS) Larisza Moszkalenko Irina Csunihovszka |
1992, Barcelona | Spanyolország (ESP) Theresa Zabell Patricia Guerra | Új-Zéland (NZL) Leslie Egnot Jan Shearer | Egyesült Államok (USA) Jennifer Isler Pamela Healy |
1996, Atlanta | Spanyolország (ESP) Begoña Via Dufresne Theresa Zabell | Japán (JPN) Sige Jumiko Kinosita Alicia | Ukrajna (UKR) Ruszlana Taran Olena Paholcsik |
2000, Sydney | Ausztrália (AUS) Jenny Armstrong Belinda Stowell | Egyesült Államok (USA) Jennifer Isler Pease Glaser | Ukrajna (UKR) Ruszlana Taran Olena Paholcsik |
2004, Athén | Görögország (GRE) Szofía Bekatóru Emilía Cúlfa | Spanyolország (ESP) Natalia Vía Dufresne Sandra Azón | Svédország (SWE) Therese Torgersson Vendela Zachrisson |
2008, Peking | Ausztrália (AUS) Elise Rechichi Tessa Parkinson | Hollandia (NED) Marcelien de Koning Lobke Berkhout | Brazília (BRA) Fernanda Oliveira Isabel Swan |
2012, London | Új-Zéland (NZL) Jo Aleh Olivia Pownie | Nagy-Britannia (GBR) Hannah Mills Saskia Clark | Hollandia (NED) Lisa Westerhof Lobke Berkhout |
49-es osztály
- Vegyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2000, Sydney | Finnország (FIN) Jyrki Järvi Thomas Johanson | Nagy-Britannia (GBR) Ian Barker Simon Hiscocks | Egyesült Államok (USA) Jonathan McKee Charlie McKee |
2004, Athén | Spanyolország (ESP) Iker Martínez Xabier Fernández | Ukrajna (UKR) Rodion Luka George Leoncsuk | Nagy-Britannia (GBR) Chris Draper Simon Hiscocks |
2008, Peking | Dánia (DEN) Jonas Warrer Martin Kirketerp Ibsen | Spanyolország (ESP) Iker Martínez Xabier Fernández | Németország (GER) Jan Peter Peckolt Hannes Peckolt |
2012, London | Ausztrália (AUS) Nathan Outteridge Iain Jensen | Új-Zéland (NZL) Peter Burling Blair Tuke | Dánia (DEN) Allan Nørregaard Peter Lang |
Finn dingi
- Férfi versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1952, Helsinki | Paul Elvstrøm Dánia (DEN) | Charles Currey Nagy-Britannia (GBR) | Richard Sarby Svédország (SWE) |
1956, Melbourne | Paul Elvstrøm Dánia (DEN) | André Nelis Belgium (BEL) | John Marvin Egyesült Államok (USA) |
1960, Róma | Paul Elvstrøm Dánia (DAN) | Aleksander Tšutšelov Szovjetunió (URS) | André Nelis Belgium (BEL) |
1964, Tokió | Wilhelm Kuhweide Egyesült Német Csapat (EUA) | Peter Barrett Egyesült Államok (USA) | Henning Wind Dánia (DEN) |
1968, Mexikóváros | Valentin Mankin Szovjetunió (URS) | Hubert Raudaschl Ausztria (AUT) | Fabio Albarelli Olaszország (ITA) |
1972, München | Serge Maury Franciaország (FRA) | Ilíasz Hadzipavlísz Görögország (GRE) | Viktor Potapov Szovjetunió (URS) |
1976, Montréal | Jochen Schümann NDK (GDR) | Andrej Balasov Szovjetunió (URS) | John Bertrand Ausztrália (AUS) |
1980, Moszkva | Esko Rechardt Finnország (FIN) | Wolfgang Mayrhofer Ausztria (AUT) | Andrej Balasov Szovjetunió (URS) |
1984, Los Angeles | Russell Coutts Új-Zéland (NZL) | John Bertrand Egyesült Államok (USA) | Terence Neilson Kanada (CAN) |
1988, Szöul | José Luis Doreste Spanyolország (ESP) | Peter Holmberg Amerikai Virgin-szigetek (ISV) | John Cutler Új-Zéland (NZL) |
1992, Barcelona | José van der Ploeg Spanyolország (ESP) | Brian Ledbetter Egyesült Államok (USA) | Craig Monk Új-Zéland (NZL) |
1996, Atlanta | Mateusz Kusznierewicz Lengyelország (POL) | Sébastien Godefroid Belgium (BEL) | Roy Heiner Hollandia (NED) |
2000, Sydney | Iain Percy Nagy-Britannia (GBR) | Luca Devoti Olaszország (ITA) | Fredrik Lööf Svédország (SWE) |
2004, Athén | Ben Ainslie Nagy-Britannia (GBR) | Rafael Trujillo Villar Spanyolország (ESP) | Mateusz Kusznierewicz Lengyelország (POL) |
2008, Peking | Ben Ainslie Nagy-Britannia (GBR) | Zach Railey Egyesült Államok (USA) | Guillaume Florent Franciaország (FRA) |
2012, London | Ben Ainslie Nagy-Britannia (GBR) | Jonas Høgh-Christensen Dánia (DEN) | Jonathan Lobert Franciaország (FRA) |
Laser
- Vegyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1996, Atlanta | Robert Scheidt Brazília (BRA) | Ben Ainslie Nagy-Britannia (GBR) | Peer Moberg Norvégia (NOR) |
2000, Sydney | Ben Ainslie Nagy-Britannia (GBR) | Robert Scheidt Brazília (BRA) | Michael Blackburn Ausztrália (AUS) |
2004, Athén | Robert Scheidt Brazília (BRA) | Andreas Geritzer Ausztria (AUT) | Vasilij Žbogar Szlovénia (SLO) |
2008, Peking | Paul Goodison Nagy-Britannia (GBR) | Vasilij Žbogar Szlovénia (SLO) | Diego Romero Olaszország (ITA) |
2012, London | Tom Slingsby Ausztrália (AUS) | Pávlosz Kondídisz Ciprus (CYP) | Rasmus Myrgren Svédország (SWE) |
Laser radial
- Női egyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2008, Peking | Anna Tunnicliffe Egyesült Államok (USA) | Gintarė Volungevičiūtė Litvánia (LTU) | Hszü Li-csia (Xu Lijia) Kína (CHN) |
2012, London | Hszü Li-csia (Xu Lijia) Kína (CHN) | Marit Bouwmeester Hollandia (NED) | Evi Van Acker Belgium (BEL) |
Széllovaglás (Szörf)
- 1984 – Windglider
- 1988–1992 – Lechner Division II
- 1996–2004 – Mistral
- 2008– – RS: X
Férfi
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1984, Los Angeles | Stephan van den Berg Hollandia (HOL) | Scott Steele Egyesült Államok (USA) | Bruce Kendall Új-Zéland (NZL) |
1988, Szöul | Bruce Kendall Új-Zéland (NZL) | Jan Boersma Holland Antillák (AHO) | Mike Gebhardt Egyesült Államok (USA) |
1992, Barcelona | Franck David Franciaország (FRA) | Mike Gebhardt Egyesült Államok (USA) | Lars Kleppich Ausztrália (AUS) |
1996, Atlanta | Nikólaosz Kaklamanákisz Görögország (GRE) | Carlos Espínola Argentína (ARG) | Gal Fridman Izrael (ISR) |
2000, Sydney | Christoph Sieber Ausztria (AUT) | Carlos Espínola Argentína (ARG) | Aaron McIntosh Új-Zéland (NZL) |
2004, Athén | Gal Fridman Izrael (ISR) | Nikólaosz Kaklamanákisz Görögország (GRE) | Nick Dempsey Nagy-Britannia (GBR) |
2008, Peking | Tom Ashley Új-Zéland (NZL) | Julien Bontemps Franciaország (FRA) | Sahar Zubari Izrael (ISR) |
2012, London | Dorian van Rijsselberghe Hollandia (NED) | Nick Dempsey Nagy-Britannia (GBR) | Przemysław Miarczyński Lengyelország (POL) |
Női
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1992, Barcelona | Barbara Kendall Új-Zéland (NZL) | Csang Hsziao-dong Kína (CHN) | Dorien de Vries Hollandia (NED) |
1996, Atlanta | Li Lai San Hongkong (HKG) | Barbara Kendall Új-Zéland (NZL) | Alessandra Sensini Olaszország (ITA) |
2000, Sydney | Alessandra Sensini Olaszország (ITA) | Amelie Lux Németország (GER) | Barbara Kendall Új-Zéland (NZL) |
2004, Athén | Faustine Merret Franciaország (FRA) | Jin Csien (Yin Jian) Kína (CHN) | Alessandra Sensini Olaszország (ITA) |
2008, Peking | Jin Csien (Yin Jian) Kína (CHN) | Alessandra Sensini Olaszország (ITA) | Bryony Shaw Nagy-Britannia (GBR) |
2012, London | Marina Alabau Spanyolország (ESP) | Tuuli Petäjä Finnország (FIN) | Zofia Klepacka Lengyelország (POL) |
Csillaghajó
- 1932–1996 nyílt, 2000-től férfi versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1932, Los Angeles | Egyesült Államok (USA) Gilbert Gray Andrew Libano | Nagy-Britannia (GBR) George Colin Ratsey Peter Jaffe | Svédország (SWE) Gunnar Asther Daniel Sundén-Cullberg |
1936, Berlin | Németország (GER) Peter Bischoff Hans-Joachim Weise | Svédország (SWE) Arvid Laurin Uno Wallentin | Hollandia (HOL) Bob Maas Willem de Vries Lentsch |
1948, London | Egyesült Államok (USA) Hilary Smart Paul Smart | Kuba (CUB) Carlos de Cardenas Culmell Carlos de Cardenas Pla | Hollandia (HOL) Adriaan Maas Edward Stutterheim |
1952, Helsinki | Olaszország (ITA) Agostino Straulino Nicolò Rode | Egyesült Államok (USA) John Price John Reid | Portugália (POR) Joaquim Fiúza Francisco de Andrade |
1956, Melbourne | Egyesült Államok (USA) Herbert Williams Lawrence Low | Olaszország (ITA) Agostino Straulino Nicolò Rode | Bahama-szigetek (BAH) Durward Knowles Sloane Farrington |
1960, Róma | Szovjetunió (URS) Tyimir Pinyegin Fjodor Sutkov | Portugália (POR) Mário Quina José Manuel Quina | Egyesült Államok (USA) William Parks Robert Halperin |
1964, Tokió | Bahama-szigetek (BAH) Durward Knowles Cecil Cooke | Egyesült Államok (USA) Richard Stearns Lynn Williams | Svédország (SWE) Pelle Petterson Holger Sundström |
1968, Mexikóváros | Egyesült Államok (USA) Lowell North Peter Barrett | Norvégia (NOR) Peder Lunde, Jr. Per Olav Wiken | Olaszország (ITA) Franco Cavallo Camilo Gargano |
1972, München | Ausztrália (AUS) David Forbes John Anderson | Svédország (SWE) Pelle Petterson Stellan Westerdahl | NSZK (FRG) Wilhelm Kuhweide Karsten Meyer |
1976 Montréal | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1980, Moszkva | Szovjetunió (URS) Valentin Mankin Alekszandr Muzicsenko | Ausztria (AUT) Karl Ferstl Hubert Raudaschl | Olaszország (ITA) Giorgio Gorla Alfio Peraboni |
1984, Los Angeles | Egyesült Államok (USA) Bill Buchan Steven Erickson | NSZK (FRG) Joachim Griese Michael Marcour | Olaszország (ITA) Giorgio Gorla Alfio Peraboni |
1988, Szöul | Nagy-Britannia (GBR) Michael McIntyre Bryn Vaile | Egyesült Államok (USA) Mark Reynolds Harold Haenel | Brazília (BRA) Torben Grael Nelson Falcão |
1992, Barcelona | Egyesült Államok (USA) Mark Reynolds Harold Haenel | Új-Zéland (NZL) Roderick Davis Donald Cowie | Kanada (CAN) Ross MacDonald Eric Jespersen |
1996, Atlanta | Brazília (BRA) Torben Grael Marcelo Ferreira | Svédország (SWE) Hans Wallén Bobby Lohse | Ausztrália (AUS) Colin Beashel David Giles |
2000, Sydney | Egyesült Államok (USA) Mark Reynolds Magnus Liljedahl | Nagy-Britannia (GBR) Ian Walker Mark Covell | Brazília (BRA) Torben Grael Marcelo Ferreira |
2004, Athén | Brazília (BRA) Marcelo Ferreira Torben Grael | Kanada (CAN) Ross MacDonald Mike Wolfs | Franciaország (FRA) Pascal Rambeau Xavier Rohart |
2008, Peking | Nagy-Britannia (GBR) Iain Percy Andrew Simpson | Brazília (BRA) Robert Scheidt Bruno Prada | Svédország (SWE) Fredrik Lööf Anders Ekström |
2012, London | Svédország (SWE) Fredrik Lööf Max Salminen | Nagy-Britannia (GBR) Iain Percy Andrew Simpson | Brazília (BRA) Robert Scheidt Bruno Prada |
Yngling osztály
- Női versenyszám. Elliott 6 méteres osztály.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2004, Athén | Nagy-Britannia (GBR) Sarah Ayton Shirley Robertson Sarah Webb | Ukrajna (UKR) Hanna Kalinyina Szvitlana Matevuseva Ruszlana Taran | Dánia (DEN) Dorte Jensen Helle Jespersen Christina Otzen |
2008, Peking | Nagy-Britannia (GBR) Sarah Ayton Sarah Webb Pippa Wilson | Hollandia (NED) Mandy Mulder Annemieke Bes Merel Witteveen | Görögország (GRE) Szofía Bekatóru Virginía Kravarióti Szofía Papadopúlu |
2012, London | Spanyolország (ESP) Támara Echegoyen Ángela Pumariega Sofia Prieto | Ausztrália (AUS) Olivia Price Nina Curtis Lucinda Whitty | Finnország (FIN) Silja Lehtinen Silja Kanerva Mikaela Wulff |
Megszűnt versenyszámok
5,5-méteres osztály
- Vegyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1952, Helsinki | Egyesült Államok (USA) Britton Chance Sumner White Edgar White Michael Schoettle | Norvégia (NOR) Peder Lunde Vibeke Lunde Børre Falkum-Hansen | Svédország (SWE) Folke Wassén Carl-Erik Ohlson Magnus Wassén |
1956, Melbourne | Svédország (SWE) Lars Thörn Hjalmar Karlsson Sture Stork | Nagy-Britannia (GBR) Robert Perry Neil Kennedy-Cochran-Patrick John Dillon David Bowker | Ausztrália (AUS) Jock Sturrock Devereaux Mytton Douglas Buxton |
1960, Róma | Egyesült Államok (USA) George O'Day James Hunt David Smith | Dánia (DAN) William Berntsen Sören Hancke Steen Christensen | Svájc (SUI) Henri Copponex Manfred Metzger Pierre Girard |
1964, Tokió | Ausztrália (AUS) William Northam Peter O'Donnell James Sargeant | Svédország (SWE) Lars Thörn Sture Stork Arne Karlsson | Egyesült Államok (USA) John J. McNamara Francis Scully Joseph Batchelder |
1968, Mexikóváros | Svédország (SWE) Ulf Sundelin Jörgen Sundelin Peter Sundelin | Svájc (SUI) Louis Noverraz Bernard Dunand Marcel Stern | Nagy-Britannia (GBR) Robin Aisher Adrian Jardine Paul Anderson |
6 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Nagy-Britannia (GBR) Thomas McMeekin Gilbert Laws Charles Crichton | Belgium (BEL) Léon Huybrechts Louis Huybrechts Henri Weewauters | Franciaország (FRA) Henri Arthus Louis Potheau Pierre Rabot |
1912, Stockholm | Franciaország (FRA) Amédée Thubé Gaston Thubé Jacques Thubé | Dánia (DEN) Steen Herschend Hans Meulengracht-Madsen Sven Thomsen | Svédország (SWE) Otto Aust Eric Sandberg Harald Sandberg |
1920, Antwerpen 1. 1919-es típus. 2. 1907-es típus. | Norvégia (NOR) Andreas Brecke Paal Kaasen Ingolf Rød | Belgium (BEL) Léon Huybrechts Charles van den Bussche John Klotz | Nem adták ki |
Belgium (BEL) Emile Cornellie Florimond Cornellie Frédéric Bruynseels | Norvégia (NOR) Einar Torgensen Andreas Knudsen Leif Erichsen | Norvégia (NOR) Henrik Agersborg Trygve Pedersen Einar Berntsen | |
1924, Párizs | Norvégia (NOR) Eugen Lunde Christopher Dahl Anders Lundgren | Dánia (DEN) Knud Degn Christian Nielsen Vilhelm Vett | Hollandia (HOL) Johan Carp Anthonij Guépin Jan Vreede |
1928, Amszterdam | Norvégia (NOR) V. Olav, Norvég király Johan Anker Erik Anker Håkon Bryhn | Dánia (DEN) Vilhelm Vett Nils Otto Møller Aage Høy-Petersen Peter Schlütter Sven Linck | Észtország (EST) Nikolai Vekšin William von Wirén Eberhard Vogdt Georg Faehlmann Andreas Faehlmann |
1932, Los Angeles | Svédország (SWE) Tore Holm Martin Hindorff Olle Åkerlund Åke Bergqvist | Egyesült Államok (USA) Robert Carlson Temple Ashbrook Frederic Conant Charles Smith Donald Douglas Emmett Davis | Kanada (CAN) Philip Rogers Gerald Wilson Gardner Boultbee Kenneth Glass |
1936, Berlin | Nagy-Britannia (GBR) Christopher Boardman Miles Bellville Russell Harmer Charles Leaf Leonard Martin | Norvégia (NOR) Magnus Konow Karsten Konow Fredrik Meyer Vaadjuv Nyqvist Alf Tveten | Svédország (SWE) Sven Salén Lennart Ekdahl Martin Hindorff Torsten Lord Dagmar Salén |
1948, London | Egyesült Államok (USA) Herman Whiton Alfred Loomis James Weekes James Smith Michael Mooney | Argentína (ARG) Enrique Sieburger, Sr. Emilio Homps Rufino Rodriguez de la Torre Rodolfo Rivademar Enrique Sieburger, Jr. Julio Sieburger | Svédország (SWE) Tore Holm Torsten Lord Martin Hindorff Carl Robert Ameln Gösta Salén |
1952, Helsinki | Egyesült Államok (USA) Herman Whiton Eric Ridder Julian Roosevelt John Morgan Everard Endt Emelyn Whiton | Norvégia (NOR) Finn Ferner Johan Ferner Erik Heiberg Carl Mortensen Tor Arneberg | Finnország (FIN) Ernst Westerlund Paul Sjöberg Ragnar Jansson Jonas Konto Rolf Turkka |
6.5 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1920, Antwerpen | Hollandia (HOL) Johan Carp Petrus Wernink Bernard Carp | Franciaország (FRA) Albert Weil Félix Picon Robert Monier | Nem adták ki |
7 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Nagy-Britannia (GBR) Charles Rivett-Carnac Frances Rivett-Carnac Norman Bingley Richard Dixon | Nem adták ki | Nem adták ki |
1912 Stockholm | Nem szerepelt a programban | ||
1920, Antwerpen | Nagy-Britannia (GBR) William Maddison Dorothy Wright Robert Coleman Cyril Wright | Norvégia (NOR) Johann Faye Christian Dick Sten Abel Neils Neilsen | Nem adták ki |
8 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Nagy-Britannia (GBR) Blair Cochrane Arthur Wood Henry Sutton John Rhodes Charles Campbell | Svédország (SWE) Carl Hellström Edmund Thormählen Erik Wallerius Eric Sandberg Harald Wallin | Nagy-Britannia (GBR) Philip Hunloke Alfred Hughes Frederick Hughes George Ratsey William Ward |
1912, Stockholm | Norvégia (NOR) Thomas Aas Andreas Brecke Torleiv Corneliussen Thoralf Glad Christian Jebe | Svédország (SWE) Emil Henriques Bengt Heyman Alvar Thiel Herbert Westermark Nils Westermark | Finnország (FIN) Arthur Ahnger Erik Lindh Bertil Tallberg Gunnar Tallberg Georg Westling |
1920, Antwerpen 1. 1919-es típus. 2. 1907-es típus. | Norvégia (NOR) Magnus Konow Reidar Marthiniussen Ragnar Vik Thorleif Christoffersen | Norvégia (NOR) Jens Salvesen Lauritz Schmidt Finn Schiander Nils Thomas Ralph Tschudi | Belgium (BEL) Albert Grisar Willy de l'Arbre Léopold Standaert Henri Weewauters Georges Hellebuyck |
Norvégia (NOR) Carl Ringvold Thorleif Holbye Tellef Wagle Kristoffer Olsen Alf Jacobsen | Nem adták ki | Nem adták ki | |
1924, Párizs | Norvégia (NOR) Rick Bockelie Harald Hagen Ingar Nielsen Carl Ringvold Carl Ringvold, Jr. | Nagy-Britannia (GBR) Edwin Jacob Thomas Riggs Walter Riggs Ernest Roney Harold Fowler | Franciaország (FRA) Louis Breguet Pierre Gauthier Robert Girardet André Guerrier Georges Mollard |
1928, Amszterdam | Franciaország (FRA) Donatien Bouché Carl de la Sablière André Derrien Virginie Hériot André Lesauvage Jean Lesieur | Hollandia (HOL) Gerard de Vries Lentsch Maarten de Wit Lambertus Doedes Hendrik Kersken Johannes van Hoolwerff Cornelis van Staveren | Svédország (SWE) Clarence Hammar Tore Holm Carl Sandblom John Sandblom Philip Sandblom Wilhelm Törsleff |
1932, Los Angeles | Egyesült Államok (USA) John Biby William Cooper Carl Dorsey Owen Churchill Robert Sutton Pierpont Davis Alan Morgan Alphonse Burnand Thomas Webster John Huettner Richard Moore Kenneth Carey | Kanada (CAN) Ernest Cribb Harry Jones Peter Gordon Hubert Wallace Ronald Maitland George Gyles | Nem adták ki |
1936, Berlin | Olaszország (ITA) Giovanni Reggio Bruno Bianchi Luigi De Manincor Domenico Mordini Luigi Poggi Enrico Poggi | Norvégia (NOR) Olaf Ditlev-Simonsen Hans Struksnæs Lauritz Schmidt Nordahl Wallem Jacob Thams John Ditlev-Simonsen | Németország (GER) Hans Howaldt Alfried Krupp von Bohlen und Halbach Felix Scheder-Bieschin Eduard Mohr Otto Wachs Fritz Bischoff |
10 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1912, Stockholm | Svédország (SWE) Filip Ericsson Carl Hellström Paul Isberg Humbert Lundén Herman Nyberg Harry Rosenswärd Erik Wallerius Harald Wallin | Finnország (FIN) Waldemar Björkstén Jacob Björnström Bror Brenner Allan Franck Emil Lindh Adolf Pekkalainen Harry Wahl | Oroszország (RUS) Eszper Beloszelszkij Ernest Brasche Karl Lindblom Nyikolaj Pusznitszkij Alekszandr Rogyionov Joszif Somaker Filip Strauh |
1920, Antwerpen 1. 1919-es típus. 2. 1907-es típus. | Norvégia (NOR) Charles Arentz Willy Gilbert Robert Giertsen Arne Sejersted Halfdan Schjött Trygve Schjøtt Otto Falkenberg | Nem adták ki | Nem adták ki |
Norvégia (NOR) Erik Herseth Sigurd Holter Ingar Nielsen Ole Sørensen Petter Jamvold Gunnar Jamvold Claus Juell | Nem adták ki | Nem adták ki |
12 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Nagy-Britannia (GBR) Sir Thomas Glen-Coats John Downes John Buchanan James Bunten Arthur Downes David Dunlop John Mackenzie Albert Martin Gerald Tait John Aspin | Nagy-Britannia (GBR) Charles MacIver James Kenion James Baxter William Davidson John Jellico Thomas Littledale Charles MacLeod-Robertson John Spence John Adam Cecil MacIver | Nem adták ki |
1912, Stockholm | Norvégia (NOR) Johan Anker Nils Bertelsen Eilert Falch-Lund Halfdan Hansen Arnfinn Heje Magnus Konow Alfred Larsen Petter Larsen Christian Staib Carl Thaulow | Svédország (SWE) Per Bergman Dick Bergström Kurt Bergström Hugo Clason Folke Johnson Sigurd Kander Nils Lamby Erik Lindqvist Nils Persson Richard Sällström | Finnország (FIN) Max Alfthan Erik Hartvall Jarl Hulldén Sigurd Juslén Ernst Krogius Eino Sandelin Johan Silén |
1920, Antwerpen 1. 1919-es típus. 2. 1907-es típus. | Norvégia (NOR) Johan Friele Olav Örvig Arthur Allers Christen Wiese Martin Borthen Egill Reimers Kaspar Hassel Thor Ørvig Erik Ørvig | Nem adták ki | Nem adták ki |
Norvégia (NOR) Henrik Østervold Jan Østervold Ole Østervold Hans Næss Halvor Mögster Halvor Birkeland Rasmus Birkeland Kristian Østervold Lauritz Christiansen | Nem adták ki | Nem adták ki |
12 lábas jollé
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1920, Antwerpen | Hollandia (HOL) Beatrijs III Johan Hin Cornelis Hin Frans Hin | Hollandia (HOL) Boreas Arnoud van der Biesen Petrus Beukers | Nem adták ki |
1924 Párizs | Nem szerepelt a programban | ||
1928, Amszterdam | Sven Thorell Svédország (SWE) | Henrik Robert Norvégia (NOR) | Bertil Broman Finnország (FIN) |
18 lábas jollé
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1920, Antwerpen | Nagy-Britannia (GBR) Brat Francis Richards Thomas Hedberg | Nem adták ki | Nem adták ki |
30 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1920, Antwerpen | Svédország (SWE) Kullan Gösta Lundqvist Rolf Steffenburg Gösta Bengtsson Axel Calvert. | Nem adták ki | Nem adták ki |
40 méteres osztály
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1920, Antwerpen | Svédország (SWE) Sif Tore Holm Yngve Holm Axel Rydin Georg Tengwall | Svédország (SWE) Elsie Gustaf Svensson Ragnar Svensson Percy Almstedt Erik Mellbin | Nem adták ki |
Sárkányhajó
- Vegyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1948, London | Norvégia (NOR) Thor Thorvaldsen Sigve Lie Haakon Barfod | Svédország (SWE) Folke Bohlin Hugo Johnson Gösta Brodin | Dánia (DEN) William Berntsen Ole Berntsen Klaus Baess |
1952, Helsinki | Norvégia (NOR) Sigve Lie Haakon Barfod Thor Thorvaldsen | Svédország (SWE) Per Gedda Sidney Boldt-Christmas Erland Almqvist | Németország (GER) Theodor Thomsen Erich Natusch Georg Nowka |
1956, Melbourne | Svédország (SWE) Folke Bohlin Bengt Palmquist Leif Wikström | Dánia (DEN) Ole Berntsen Cyril Andresen Christian von Bülow | Nagy-Britannia (GBR) Graham Mann Ronald Backus Jonathan Janson |
1960, Róma | Görögország (GRE) Konstantin görög koronaherceg Odiszéasz Eszkidzóglu Jeórjiosz Zaímisz | Argentína (ARG) Jorge Salas Héctor Calegaris Jorge del Río | Olaszország (ITA) Antonio Cosentino Antonio Ciciliano Giulio De Stefano |
1964, Tokió | Dánia (DEN) Ole Berntsen Christian von Bülow Ole Poulsen | Egyesült Német Csapat (EUA) Peter Ahrendt Ulrich Mense Wilfred Lorenz | Egyesült Államok (USA) Lowell North Charles Rogers Richard Deaver |
1968, Mexikóváros | Egyesült Államok (USA) George Friedrichs Barton Jahncke Gerald Schreck | Dánia (DIN) Aage Birch Paul Lindemark Jørgensen Niels Markussen | NDK (GDR) Paul Borowski Karl-Heinz Thun Konrad Weichert |
1972, München | Ausztrália (AUS) John Cuneo Thomas Anderson John Shaw | NDK (GDR) Paul Borowski Konrad Weichert Karl-Heinz Thun | Egyesült Államok (USA) Donald Cohan Charles Horter John Marshall |
Európa
- Női egyéni versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1992, Barcelona | Linda Andersen Norvégia (NOR) | Natalia Vía Dufresne Spanyolország (ESP) | Julia Trotman Egyesült Államok (USA) |
1996, Atlanta | Kristine Roug Dánia (DEN) | Margriet Matthijsse Hollandia (NED) | Courtenay Becker-Dey Egyesült Államok (USA) |
2000, Sydney | Shirley Robertson Nagy-Britannia (GBR) | Margriet Matthijsse Hollandia (NED) | Serena Amato Argentína (ARG) |
2004, Athén | Siren Sundby Norvégia (NOR) | Lenka Šmídová Csehország (CZE) | Signe Livbjerg Dánia (DEN) |
Szentjánosbogár
- Férfi egyéni versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1948, London | Paul Elvstrøm Dánia (DEN) | Ralph Evans Egyesült Államok (USA) | Koos de Jong Hollandia (HOL) |
Repülő hollandi
- Vegyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1960, Róma | Norvégia (NOR) Peder Lunde, Jr. Bjørn Bergvall | Dánia (DAN) Hans Fogh Ole Erik Petersen | Egyesült Német Csapat (EUA) Rolf Mulka Ingo Von Bredow |
1964, Tokió | Új-Zéland (NZL) Earle Wells Helmer Pedersen | Nagy-Britannia (GBI) Keith Musto Arthur Morgan | Egyesült Államok (USA) Harry Melges William Bentsen |
1968, Mexikóváros | Nagy-Britannia (GBR) Rodney Pattisson Iain MacDonald-Smith | NSZK (FRG) Ullrich Libor Peter Naumann | Brazília (BRA) Reinaldo Conrad Burkhard Cordes |
1972, München | Nagy-Britannia (GBR) Rodney Pattisson Christopher Davies | Franciaország (FRA) Yves Pajot Marc Pajot | NSZK (FRG) Ullrich Libor Peter Naumann |
1976, Montréal | NSZK (FRG) Jörg Diesch Eckart Diesch | Nagy-Britannia (GBR) Rodney Pattisson Julian Brooke-Houghton | Brazília (BRA) Reinaldo Conrad Peter Ficker |
1980, Moszkva | Spanyolország (ESP) Alejandro Abascal Miguel Noguer Castellvi | Írország (IRL) David Wilkins James Wilkinson | Magyarország (HUN) Detre Szabolcs Detre Zsolt |
1984, Los Angeles | Egyesült Államok (USA) Jonathan McKee Carl Buchan | Kanada (CAN) Terry McLaughlin Evert Bastet | Nagy-Britannia (GBR) Jonathan Richards Peter Allam |
1988, Szöul | Dánia (DEN) Jørgen Bojsen-Møller Christian Grønborg | Norvégia (NOR) Ole Pollen Erik Björkum | Kanada (CAN) Frank McLaughlin John Millen |
1992, Barcelona | Spanyolország (ESP) Luis Doreste Domingo Manrique | Egyesült Államok (USA) Stephen Bourdow Paul Foerster | Dánia (DEN) Jens Bojsen-Møller Jørgen Bojsen-Møller |
Olimpiai jollé
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Párizs | Léon Huybrechts Belgium (BEL) | Henrik Robert Norvégia (NOR) | Hans Dittmar Finnország (FIN) |
1928 Amszterdam | Nem szerepelt a programban | ||
1932, Los Angeles | Jacques Lebrun Franciaország (FRA) | Adriaan Maas Hollandia (HOL) | Santiago Amat Spanyolország (ESP) |
1936, Berlin | Daan Kagchelland Hollandia (HOL) | Werner Krogmann Németország (GER) | Peter Scott Nagy-Britannia (GBR) |
Sharpie
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1956, Melbourne | Új-Zéland (NZL) Peter Mander Jack Cropp | Ausztrália (AUS) Rolly Tasker John Scott | Nagy-Britannia (GBR) Jasper Blackall Terence Smith |
Soling
- Nyílt versenyszám
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1972, München | Egyesült Államok (USA) Harry Melges William Bentsen William Allen | Svédország (SWE) Stig Wennerström Bo Knape Stefan Krook | Kanada (CAN) David Miller John Ekels Paul Côté |
1976, Montréal | Dánia (DEN) Poul Richard Høj Jensen Valdemar Bandolowski Erik Hansen | Egyesült Államok (USA) John Kolius Walter Glasgow Richard Hoepfner | NDK (GDR) Dieter Below Michael Zachries Olaf Engelhardt |
1980, Moszkva | Dánia (DEN) Valdemar Bandolowski Erik Hansen Poul Richard Høj Jensen | Szovjetunió (URS) Alekszandr Budnyikov Borisz Budnyikov Nyikolaj Poljakov | Görögország (GRE) Anasztásziosz Buntúrisz Anasztasziosz Gavrilisz Arisztidisz Rapanakisz |
1984, Los Angeles | Egyesült Államok (USA) Robbie Haines Ed Trevalyan Rod Davis | Brazília (BRA) Torben Grael Daniel Adler Ronaldo Senfft | Kanada (CAN) Hans Fogh John Kerr Stephen Calder |
1988, Szöul | NDK (GDR) Jochen Schümann Thomas Flach Bernd Jäkel | Egyesült Államok (USA) John Kostecki William Baylis Robert Billingham | Dánia (DEN) Jesper Bank Jan Mathiasen Steen Secher |
1992, Barcelona | Dánia (DEN) Jesper Bank Steen Secher Jesper Seier | Egyesült Államok (USA) Kevin Mahaney James Brady Douglas Kern | Nagy-Britannia (GBR) Lawrie Smith Robert Cruickshank Ossie Stewart |
1996, Atlanta | Németország (GER) Thomas Flach Bernd Jäkel Jochen Schümann | Oroszország (RUS) Georgij Sajduko Igor Szkalin Dmitrij Sabanov | Egyesült Államok (USA) Jim Barton Jeff Madrigali Kent Massey |
2000, Sydney | Dánia (DEN) Jesper Bank Henrik Blakskjær Thomas Jacobsen | Németország (GER) Jochen Schümann Gunnar Bahr Ingo Borkowski | Norvégia (NOR) Paul Davis Herman Horn Johannessen Espen Stokkeland |
Fecske
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1948, London | Nagy-Britannia (GBR) Stewart Morris David Bond | Portugália (POR) Duarte de Almeida Bello Fernando Pinto Coelho Bello | Egyesült Államok (USA) Lockwood Pirie Owen Torrey |
Tempest osztály
- Vegyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1972, München | Szovjetunió (URS) Valentin Mankin Vitalij Dirdira | Nagy-Britannia (GBR) Alan Warren David Hunt | Egyesült Államok (USA) Glen Foster Peter Dean |
1976, Montréal | Svédország (SWE) John Albrechtson Ingvar Hansson | Szovjetunió (URS) Valentin Mankin Vlagyiszlav Akimenko | Egyesült Államok (USA) Dennis Conner Conn Findlay |
Tornado osztály
- Vegyes versenyszám.
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1976, Montréal | Nagy-Britannia (GBR) Reginald White John Osborn | Egyesült Államok (USA) David McFaull Michael Rothwell | NSZK (FRG) Jörg Spengler Jörg Schmall |
1980, Moszkva | Brazília (BRA) Lars Sigurd Bjorkström Alexandre Welter | Dánia (DEN) Peter Due Per Kjærgaard Nielsen | Svédország (SWE) Göran Marström Jorgen Ragnarsson |
1984, Los Angeles | Új-Zéland (NZL) Rex Sellers Chris Timms | Egyesült Államok (USA) Randy Smyth Jay Glaser | Ausztrália (AUS) Christopher Cairns John Anderson |
1988, Szöul | Franciaország (FRA) Jean Le Deroff Nicolas Hénard | Új-Zéland (NZL) Chris Timms Rex Sellers | Brazília (BRA) Lars Grael Clinio Freitas |
1992, Barcelona | Franciaország (FRA) Yves Loday Nicolas Hénard | Egyesült Államok (USA) Randy Smyth Keith Notary | Ausztrália (AUS) Mitch Booth John Forbes |
1996, Atlanta | Spanyolország (ESP) José Luis Ballester Fernando Léon | Ausztrália (AUS) Mitch Booth Andrew Landenberger | Brazília (BRA) Lars Grael Kiko Pellicano |
2000, Sydney | Ausztria (AUT) Roman Hagara Hans Peter Steinacher | Ausztrália (AUS) John Forbes Darren Bundock | Németország (GER) Roland Gäbler René Schwall |
2004, Athén | Ausztria (AUT) Roman Hagara Hans-Peter Steinacher | Egyesült Államok (USA) John Lovell Charlie Ogeltree | Argentína (ARG) Santiago Lange Carlos Espínola |
2008, Peking | Spanyolország (ESP) Antón Paz Fernando Echavarri | Ausztrália (AUS) Darren Bundock Glenn Ashby | Argentína (ARG) Santiago Lange Carlos Espínola |
Források
- Sailing (angol nyelven). sports-reference.com. [2012. április 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 11.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap