1964 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler grekoromen 70 kg |
Yer | Komazawa Gymnasium |
---|
Tarih | 16-19 Ekim 1964 |
---|
Ülke sayısı | 19 |
---|
Sporcu sayısı | 19 |
---|
Madalya kazananlar |
|
← 1960 | 1968 → |
Erkekler grekoromen 70 kg müsabakaları 1964 Yaz Olimpiyatları'nda 16-19 Ekim 1964 tarihlerinde Japonya'nın Tokyo kentindeki Komazawa Gymnasium'nda yapıldı.[1]
Format
Yarışmacılar, altı ceza puanı elde ettikleri vakit elenmekteydi:
- Tuş yaparak kazanma = 0 puan
- Hakem kararıyla kazanma = 1 puan
- Beraberlik = 2 puan
- Hakem kararıyla kaybetme = 3 puan
- Tuş olarak kaybetme = 4 puan
Sonuçlar
1. Tur
Romero maçından sonra geri çekildi.
Kazanan | Ülke | Galibiyet şekli | Kaybeden | Ülke |
James Burke | Amerika Birleşik Devletleri | Beraberlik | Hossein Ebrahimian | İran |
Alejandro Echaniz | Meksika | Beraberlik | Wahid Ullah Zaid | Afganistan |
Stevan Horvat | Yugoslavya | Hakem kararı | Franz Berger | Avusturya |
Eero Tapio | Finlandiya | Beraberlik | Valeriu Bularcă | Romanya |
Dimitrios Savvas | Yunanistan | Hakem kararı | Kim Ik-jong | Güney Kore |
Tokuaki Fujita | Japonya | Tuş | Raúl Romero | Arjantin |
Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | Hakem kararı | Franz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı |
Rune Johnsson | İsveç | Hakem kararı | Kurt Madsen | Danimarka |
Kazım Ayvaz | Türkiye | Hakem kararı | Mahmoud Ibrahim | Mısır |
Ivan Ivanov | Bulgaristan | Bay | N/A | N/A |
- Ceza puanları
Sıra | Güreşçi | Ülke | R1 |
1 | Fujita, TokuakiTokuaki Fujita | Japonya | 0 |
1 | Ivanov, IvanIvan Ivanov | Bulgaristan | 0 |
3 | Ayvaz, KazımKazım Ayvaz | Türkiye | 1 |
3 | Gvantseladze, DavitDavit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | 1 |
3 | Horvat, StevanStevan Horvat | Yugoslavya | 1 |
3 | Johnsson, RuneRune Johnsson | İsveç | 1 |
3 | Savvas, DimitriosDimitrios Savvas | Yunanistan | 1 |
8 | Bularcă, ValeriuValeriu Bularcă | Romanya | 2 |
8 | Burke, JamesJames Burke | Amerika Birleşik Devletleri | 2 |
8 | Ebrahimian, HosseinHossein Ebrahimian | İran | 2 |
8 | Echaniz, AlejandroAlejandro Echaniz | Meksika | 2 |
8 | Tapio, EeroEero Tapio | Finlandiya | 2 |
8 | Zaid, Wahid UllahWahid Ullah Zaid | Afganistan | 2 |
14 | Berger, FranzFranz Berger | Avusturya | 3 |
14 | Ibrahim, MahmoudMahmoud Ibrahim | Mısır | 3 |
14 | Kim Ik-jong | Güney Kore | 3 |
14 | Madsen, KurtKurt Madsen | Danimarka | 3 |
14 | Schmitt, FranzFranz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı | 3 |
19 | Romero, RaúlRaúl Romero | Arjantin | 4* |
2. Tur
Birinci turda berabere kalan güreşçilerden ikisi bu turda kaybederek elendi. Üç güreşçi de ikinci mağlubiyetlerini alarak elendi. Kalan 13 güreşçinin her biri en az 1 puan alırken, Fujita, Johnsson ve Ivanov sadece 1 puanla liderlikte yer aldı.
Kazanan | Ülke | Galibiyet şekli | Kaybeden | Ülke |
Ivan Ivanov | Bulgaristan | Hakem kararı | James Burke | Amerika Birleşik Devletleri |
Eero Tapio | Finlandiya | Tuş | Hossein Ebrahimian | İran |
Valeriu Bularcă | Romanya | Hakem kararı | Kim Ik-jong | Güney Kore |
Tokuaki Fujita | Japonya | Hakem kararı | Dimitrios Savvas | Yunanistan |
Rune Johnsson | İsveç | Tuş | Alejandro Echaniz | Meksika |
Kurt Madsen | Danimarka | Hakem kararı | Wahid Ullah Zaid | Afganistan |
Franz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı | Hakem kararı | Franz Berger | Avusturya |
Stevan Horvat | Yugoslavya | Hakem kararı | Mahmoud Ibrahim | Mısır |
Kazım Ayvaz | Türkiye | Hakem kararı | Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği |
- Ceza puanları
Sıra | Güreşçi | Ülke | R1 | R2 | Toplam |
1 | Fujita, TokuakiTokuaki Fujita | Japonya | 0 | 1 | 1 |
1 | Johnsson, RuneRune Johnsson | İsveç | 1 | 0 | 1 |
1 | Ivanov, IvanIvan Ivanov | Bulgaristan | 0 | 1 | 1 |
4 | Ayvaz, KazımKazım Ayvaz | Türkiye | 1 | 1 | 2 |
4 | Horvat, StevanStevan Horvat | Yugoslavya | 1 | 1 | 2 |
4 | Tapio, EeroEero Tapio | Finlandiya | 2 | 0 | 2 |
7 | Bularcă, ValeriuValeriu Bularcă | Romanya | 2 | 1 | 3 |
8 | Gvantseladze, DavitDavit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | 1 | 3 | 4 |
8 | Madsen, KurtKurt Madsen | Danimarka | 3 | 1 | 4 |
8 | Savvas, DimitriosDimitrios Savvas | Yunanistan | 1 | 3 | 4 |
8 | Schmitt, FranzFranz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı | 3 | 1 | 4 |
12 | Burke, JamesJames Burke | Amerika Birleşik Devletleri | 2 | 3 | 5 |
12 | Zaid, Wahid UllahWahid Ullah Zaid | Afganistan | 2 | 3 | 5 |
14 | Berger, FranzFranz Berger | Avusturya | 3 | 3 | 6 |
14 | Ebrahimian, HosseinHossein Ebrahimian | İran | 2 | 4 | 6 |
14 | Echaniz, AlejandroAlejandro Echaniz | Meksika | 2 | 4 | 6 |
14 | Ibrahim, MahmoudMahmoud Ibrahim | Mısır | 3 | 3 | 6 |
14 | Kim Ik-jong | Güney Kore | 3 | 3 | 6 |
3. Tur
Dört güreşçi elendi. Ayvaz 2 puanla Fujita'ya katılarak liderliğe yükseldi.
Kazanan | Ülke | Galibiyet şekli | Kaybeden | Ülke |
Eero Tapio | Finlandiya | Hakem kararı | Ivan Ivanov | Bulgaristan |
Valeriu Bularcă | Romanya | Faul | James Burke | Amerika Birleşik Devletleri |
Dimitrios Savvas | Yunanistan | Beraberlik | Rune Johnsson | İsveç |
Tokuaki Fujita | Japonya | Hakem kararı | Kurt Madsen | Danimarka |
Franz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı | Tuş | Wahid Ullah Zaid | Afganistan |
Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | Hakem kararı | Stevan Horvat | Yugoslavya |
Kazım Ayvaz | Türkiye | Bay | N/A | N/A |
- Ceza puanları
Sıra | Güreşçi | Ülke | R1 | R2 | R3 | Toplam |
1 | Ayvaz, KazımKazım Ayvaz | Türkiye | 1 | 1 | 0 | 2 |
1 | Fujita, TokuakiTokuaki Fujita | Japonya | 0 | 1 | 1 | 2 |
3 | Bularcă, ValeriuValeriu Bularcă | Romanya | 2 | 1 | 0 | 3 |
3 | Johnsson, RuneRune Johnsson | İsveç | 1 | 0 | 2 | 3 |
3 | Tapio, EeroEero Tapio | Finlandiya | 2 | 0 | 1 | 3 |
6 | Ivanov, IvanIvan Ivanov | Bulgaristan | 0 | 1 | 3 | 4 |
6 | Schmitt, FranzFranz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı | 3 | 1 | 0 | 4 |
8 | Horvat, StevanStevan Horvat | Yugoslavya | 1 | 1 | 3 | 5 |
8 | Gvantseladze, DavitDavit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | 1 | 3 | 1 | 5 |
10 | Savvas, DimitriosDimitrios Savvas | Yunanistan | 1 | 3 | 2 | 6 |
11 | Madsen, KurtKurt Madsen | Danimarka | 3 | 1 | 3 | 7 |
12 | Burke, JamesJames Burke | Amerika Birleşik Devletleri | 2 | 3 | 4 | 9 |
12 | Zaid, Wahid UllahWahid Ullah Zaid | Afganistan | 2 | 3 | 4 | 9 |
4. Tur
Üç güreşçi elendi ve geriye 6 güreşçi kaldı. Ayvaz şimdi 3 puanla liderliği tek başına elinde tutuyordu. Bularcă ve Fujita'nın 4'er; kalan 3 kişinin ise 5 puanı vardı.
Kazanan | Ülke | Galibiyet şekli | Kaybeden | Ülke |
Kazım Ayvaz | Türkiye | Hakem kararı | Ivan Ivanov | Bulgaristan |
Eero Tapio | Finlandiya | Beraberlik | Tokuaki Fujita | Japonya |
Valeriu Bularcă | Romanya | Hakem kararı | Rune Johnsson | İsveç |
Stevan Horvat | Yugoslavya | Tuş | Franz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı |
Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | Bay | N/A | N/A |
- Ceza puanları
Sıra | Güreşçi | Ülke | R1 | R2 | R3 | R4 | Toplam |
1 | Ayvaz, KazımKazım Ayvaz | Türkiye | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 |
2 | Bularcă, ValeriuValeriu Bularcă | Romanya | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 |
2 | Fujita, TokuakiTokuaki Fujita | Japonya | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 |
4 | Gvantseladze, DavitDavit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | 1 | 3 | 1 | 0 | 5 |
4 | Horvat, StevanStevan Horvat | Yugoslavya | 1 | 1 | 3 | 0 | 5 |
4 | Tapio, EeroEero Tapio | Finlandiya | 2 | 0 | 1 | 2 | 5 |
7 | Johnsson, RuneRune Johnsson | İsveç | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 |
8 | Ivanov, IvanIvan Ivanov | Bulgaristan | 0 | 1 | 3 | 3 | 7 |
9 | Schmitt, FranzFranz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı | 3 | 1 | 0 | 4 | 8 |
5. Tur
Altı güreşçiden beşi 5. turda elendi ve Ayvaz 6 puanın altında kalan tek güreşçi olarak altın madalyanın sahibi oldu. İkincilik için üçlü beraberlik, gümüş, bronz ve dördüncüyü belirlemek için bir final turu yapılmasını gerektirdi.
Kazanan | Ülke | Galibiyet şekli | Kaybeden | Ülke |
Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | Hakem kararı | Eero Tapio | Finlandiya |
Kazım Ayvaz | Türkiye | Beraberlik | Valeriu Bularcă | Romanya |
Tokuaki Fujita | Japonya | Beraberlik | Stevan Horvat | Yugoslavya |
- Ceza puanları
Sıra | Güreşçi | Ülke | R1 | R2 | R3 | R4 | R5 | Toplam |
| Ayvaz, KazımKazım Ayvaz | Türkiye | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 |
2 | Bularcă, ValeriuValeriu Bularcă | Romanya | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 6 |
2 | Fujita, TokuakiTokuaki Fujita | Japonya | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 6 |
2 | Gvantseladze, DavitDavit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | 6 |
5 | Horvat, StevanStevan Horvat | Yugoslavya | 1 | 1 | 3 | 0 | 2 | 7 |
6 | Tapio, EeroEero Tapio | Finlandiya | 2 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 |
Final turu
Hiçbiri birbiriyle karşılaşmamış olan üç güreşçinin ikincilik için berabere kalmasıyla, son bir robin turu yapıldı. Bularcă, Fujita ile berabere kalmadan önce Gvantseladze'yi hakem kararıyla yenerek birebir müsabakadan galip ayrıldı. Gvantseladze bir galibiyet ve bir mağlubiyetle bronz madalya aldı. Fujita ise mağlubiyet ve beraberlikle 4. oldu.
Kazanan | Ülke | Galibiyet şekli | Kaybeden | Ülke |
Valeriu Bularcă | Romanya | Hakem kararı | Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği |
Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | Hakem kararı | Tokuaki Fujita | Japonya |
Valeriu Bularcă | Romanya | Beraberlik | Tokuaki Fujita | Japonya |
- Ceza puanları
Sıra | Güreşçi | Ülke | Ceza puanı |
| Bularcă, ValeriuValeriu Bularcă | Romanya | 3 |
| Gvantseladze, DavitDavit Gvantseladze | Sovyetler Birliği | 4 |
4 | Fujita, TokuakiTokuaki Fujita | Japonya | 5 |
Final sıralaması
Sıra | Güreşçi | Ülke |
| Kazım Ayvaz | Türkiye |
| Valeriu Bularcă | Romanya |
| Davit Gvantseladze | Sovyetler Birliği |
4 | Tokuaki Fujita | Japonya |
5 | Stevan Horvat | Yugoslavya |
6 | Eero Tapio | Finlandiya |
7 | Rune Johnsson | İsveç |
8 | Ivan Ivanov | Bulgaristan |
9 | Franz Schmitt | Birleşik Almanya Takımı |
10 | Dimitrios Savvas | Yunanistan |
11 | Kurt Madsen | Danimarka |
12 | Wahid Ullah Zaid | Afganistan |
James Burke | Amerika Birleşik Devletleri |
14 | Franz Berger | Avusturya |
Mahmoud Ibrahim | Mısır |
Hossein Ebrahimian | İran |
Kim Ik-Jong | Güney Kore |
Alejandro Echaniz | Meksika |
19 | Raúl Romero | Arjantin |
Kaynakça
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2023.
|
---|
- 1908 Enrico Porro (ITA)
- 1912 Emil Väre (FIN)
- 1920 Emil Väre (FIN)
- 1924 Oskari Friman (FIN)
- 1928 Lajos Keresztes (HUN)
- 1932 Erik Malmberg (SWE)
- 1936 Lauri Koskela (FIN)
- 1948 Gustav Freij (SWE)
- 1952 Şazam Safin (URS)
- 1956 Kyösti Lehtonen (FIN)
- 1960 Avtandil Koridze (URS)
- 1964 Kazım Ayvaz (TUR)
- 1968 Muneji Munemura (JPN)
- 1972 Şamil Hisamutdinov (URS)
- 1976 Suren Nalbandyan (URS)
- 1980 Ștefan Rusu (ROU)
- 1984 Vlado Lisjak (YUG)
- 1988 Levon Culfalakyan (URS)
- 1992 Attila Repka (HUN)
- 1996 Ryszard Wolny (POL)
- 2000 Filiberto Azcuy (CUB)
- 2004 Ferid Mansurov (AZE)
- 2008 Steeve Guénot (FRA)
- 2012 Kim Hyeon-woo (KOR)
- 2016 Davor Štefanek (SRB)
- 2020 Muhammed Rıza Gerayi (IRI)
|
- -66.6 kg (1908)
- -67.5 kg (1912-1928)
- -66 kg (1932-1936)
- -67 kg (1948-1960)
- -70 kg (1964-1968)
- -68 kg (1972-1996)
- -69 kg (2000)
- 2004–2016: 66 kg
- 2020–günümüz: 67 kg
|