Världsmästerskapet i curling för damer 2016
Världsmästerskapet i curling för damer 2016 | |
Datum | 19–27 mars 2016 |
---|---|
Arrangör | WCF |
Deltagare | |
Nationer i huvudmästerskap | 12 |
Aktiva | 60 |
Värdskap | |
Land | Kanada |
Ort | Swift Current, Saskatchewan |
Spelplatser | Credit Union iPlex |
Placeringar | |
Guld | Schweiz |
Silver | Japan |
Brons | Ryssland |
Övrigt | |
Matcher | 71 |
← 2015 2017 → |
Världsmästerskapet i curling för damer 2016 var det 38:e mästerskapet och spelades i Swift Current, Saskatchewan den 19–27 mars 2016. Antalet tävlande nationer var 12 stycken. Tävlingen avgjordes i idrottsarenan Credit Union iPlex och Schweiz vann sin sjätte titel genom att besegra Japan i finalen med 9–6.
Kvalificerade lag
- Värdland
- Kanada
- Ett lag från amerikanska zonen
- USA
- Åtta lag från 2015 års europamästerskap
- Två lag från 2015 års pacific-asiatiska mästerskap
Deltagare
Danmark | Finland | Italien |
---|---|---|
Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Lene Nielsen | Åland Curling, Eckerö Skip: Oona Kauste | Curling Cortina, Cortina d'Ampezzo Skip: Federica Apollonio |
Japan | Kanada | Ryssland |
Tokoro CC, Kitami Skip: Satsuki Fujisawa | The Glencoe Club, Calgary Skip: Chelsea Carey | Moskvitch CC, Moskva Skip: Anna Sidorova |
Schweiz | Skottland | Sverige |
Flims CC, Flims Skip: Binia Feltscher | Dunkeld CC, Pitlochry Skip: Eve Muirhead | Skellefteå CK, Skellefteå Fyra: Maria Prytz |
Sydkorea | Tyskland | USA |
Gyeonggi CC, Gyeonggi Fyra: Gim Un-chi | CC Füssen, Füssen Skip: Daniela Driendl | Madison CC, Madison Skip: Erika Brown |
Tabell
De fyra främsta lagen går till slutspel. Om två eller fler lag hamnar på samma antal vinster i kamp om slutspelsplatserna spelas först ett särspel dem emellan.
Till slutspel | |
Till särspel |
Slutställning
Pl. | Lag | Skip | Vunna | Förl. |
---|---|---|---|---|
1 | Schweiz | Binia Feltscher | 9 | 2 |
2 | Japan | Satsuki Fujisawa | 9 | 2 |
3 | Ryssland | Anna Sidorova | 8 | 3 |
4 | Kanada | Chelsea Carey | 8 | 3 |
5 | Skottland | Eve Muirhead | 7 | 4 |
6 | USA | Erika Brown | 6 | 5 |
7 | Sydkorea | Kim Ji-sun | 5 | 6 |
8 | Danmark | Lene Nielsen | 5 | 6 |
9 | Sverige | Margaretha Sigfridsson | 4 | 7 |
10 | Tyskland | Daniela Driendl | 3 | 8 |
11 | Finland | Oona Kauste | 1 | 10 |
12 | Italien | Federica Apollonio | 1 | 10 |
Resultat
Alla tider är UTC –6
Runda 1
Lördag 19 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Brown) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Fujisawa) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 2 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Italien (Apollonio) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Kanada (Carey) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Danmark (Nielsen) | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Runda 2
Lördag 19 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Apollonio) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Japan (Fujisawa) | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Driendl) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 8 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Runda 3
Söndag 20 mars, 9:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Danmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
USA (Brown) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Carey) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 7 |
Schweiz (Feltscher) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Runda 4
Söndag 20 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Tyskland (Driendl) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 8 |
Italien (Apollonio) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Fujisawa) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 8 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Runda 5
Söndag 20 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Driendl) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | X | X | X | 10 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Brown) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Kanada (Carey) | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | X | X | X | X | 10 |
Runda 6
Måndag 21 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Carey) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Ryssland (Sidorova) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 | X | X | 11 |
Japan (Fujisawa) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Brown) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 5 |
Italien (Apollonio) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Feltscher) | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Finland (Kauste) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 6 |
Runda 7
Måndag 21 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Japan (Fujisawa) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 10 |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Tyskland (Driendl) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Apollonio) | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Skottland (Muirhead) | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Runda 8
Måndag 21 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
USA (Brown) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Driendl) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | X | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Sigfridsson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Kanada (Carey) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | X | 9 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Runda 9
Tisdag 22 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Schweiz (Feltscher) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
USA (Brown) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | X | 10 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Driendl) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Kanada (Carey) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Runda 10
Tisdag 22 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Finland (Kauste) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Carey) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Italien (Apollonio) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Japan (Fujisawa) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
USA (Brown) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Runda 11
Tisdag 22 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Apollonio) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 6 |
Tyskland (Driendl) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | X | X | X | 9 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Fujisawa) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Runda 12
Onsdag 23 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 1 |
Skottland (Muirhead) | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Fujisawa) | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | X | X | X | 8 |
Tyskland (Driendl) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Apollonio) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Sverige (Sigfridsson) | 2 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | X | 9 |
Runda 13
Onsdag 23 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Kanada (Carey) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Sigfridsson) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Driendl) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
USA (Brown) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Skottland (Muirhead) | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Runda 14
Onsdag 23 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Brown) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Japan (Fujisawa) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Ryssland (Sidorova) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Carey) | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | X | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 1 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Italien (Apollonio) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Runda 15
Torsdag 24 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | 10 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Apollonio) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Fujisawa) | 3 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | X | X | 10 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Tyskland (Driendl) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Runda 16
Torsdag 24 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Feltscher) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Italien (Apollonio) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Brown) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Danmark (Nielsen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Carey) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Japan (Fujisawa) | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 | X | X | X | X | 11 |
Runda 17
Torsdag 24 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Driendl) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 | X | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Kanada (Carey) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Sverige (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
USA (Brown) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Slutspel
Playoff | Semifinal | Final | |||||||||||
1 | Schweiz | 8 | Schweiz | 9 | |||||||||
2 | Japan | 4 | Japan | 6 | |||||||||
Japan | 7 | ||||||||||||
Ryssland | 5 | Bronsmatch | |||||||||||
3 | Ryssland | 7 | Kanada | 8 | |||||||||
4 | Kanada | 4 | Ryssland | 9 |
Play-off 1–2
Fredag 25 mars, 19:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Feltscher) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 8 |
Japan (Fujisawa) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Play-off 3–4
Lördag 26 mars, 14:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Kanada (Carey) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Semifinal
Lördag 26 mars, 19:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Japan (Fujisawa) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Bronsmatch
Söndag 27 mars, 10:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Carey) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Ryssland (Sidorova) | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 9 |
Final
Söndag 27 mars, 15:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Feltscher) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 9 |
Japan (Fujisawa) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
Vinnare
Världsmästerskapet i curling för damer 2016 |
---|
Schweiz Sjätte titeln |
Källor
- Officiell webbplats
- Matcher och resultat
Externa länkar
- World Curling Federation
|