Campionatul Mondial de Atletism din 2022 - 100 m (masculin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2022 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplu salt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba masculină de 100 m de la Campionatul Mondial de Atletism din 2022 a avut loc în perioada 15-16 iulie 2022 pe Hayward Field din Eugene, SUA.[1] 76 de atleși din 53 de țări au intrat în competiție.[2]
Timpul de calificare
Timpul standard pentru calificare a fost 10,05.[3]
Program
Ora este ora SUA (UTC-7)
Data | Oră | Etapă |
---|---|---|
15 iulie | 12:30 | Runda preliminară |
15 iulie | 18:50 | Calificări |
16 iulie | 18:00 | Semifinale |
16 iulie | 19:50 | Finala |
Rezultate
Runda preliminară
Primii 2 atleți din fiecare serie (C) împreună cu 6 atleți cu cei mai buni timpi (c) au avansat în calificări.[4][5]
Loc | Serie | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Emanuel Archibald | Guyana | 10,31 | C |
2 | 2 | Ebrahima Camara | Gambia | 10,37 | C |
3 | 2 | Lalu Muhammad Zohri | Indonezia | 10,46 | C, SB |
4 | 2 | Imranur Rahman | Bangladesh | 10,47 | c |
5 | 4 | Dorian Keletela | Echipa Atleților Refugiați | 10,48 | C |
6 | 1 | César Almirón | Paraguay | 10,49 | C |
7 | 3 | Lionel Tshimanga Muteba | Republica Democratică Congo | 10,64 | C |
8 | 3 | Hussein Ali Al Khafaji | Irak | 10,65 | C |
9 | 1 | Ildar Akhmadiev | Tadjikistan | 10,66 | C |
10 | 3 | Francesco Sansovini | San Marino | 10,67 | c |
11 | 1 | Noureddine Hadid | Liban | 10,68 | c, SB |
12 | 4 | Melique Garcia | Honduras | 10,70 | c, SB |
13 | 1 | Shaun Gill | Belize | 10,76 | c |
14 | 1 | Hassan Saaid | Maldive | 10,77 | c, SB |
15 | 3 | Craig Gill | Gibraltar | 11,24 [,232] | SB |
16 | 4 | Omar Aburouss | Iordania | 11,24 [,233] | SB |
17 | 3 | Lataisi Mwea | Kiribati | 11,43 [,424] | |
4 | Said Gilani | Afghanistan | 11,43 [,424] | SB | |
19 | 2 | Karalo Maibuca | Tuvalu | 11,46 | SB |
20 | 4 | Tikove Piira | Insulele Cook | 11,56 | SB |
21 | 1 | Scott Fiti | Micronezia | 11,61 | SB |
22 | 2 | Ignacio Blaluk | Palau | 11,66 | PB |
23 | 3 | Nathan Crumpton | Samoa Americană | 11,71 | SB |
24 | 1 | Mipham Yoezer Gurung | Bhutan | 11,86 | PB |
25 | 2 | Nehumi Tuihalamaka | Tonga | 12,22 | PB |
26 | 4 | Banuve Tabakaucoro | Fiji | DS | |
27 | 2 | Ahmed Amaar | Libia | NS | |
27 | 3 | Boubacar Barry | Guineea | NS |
Calificări
Primii 3 atleți din fiecare serie (C) împreună cu 3 atleți cu cei mai buni timpi (c) s-au calificat în semifinale.[6]
Loc | Serie | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Fred Kerley | Statele Unite ale Americii | 9,79 | C |
2 | 3 | Trayvon Bromell | Statele Unite ale Americii | 9,89 | C |
3 | 4 | Oblique Seville | Jamaica | 9,93 | C |
4 | 5 | Letsile Tebogo | Botswana | 9,94 | C, RN |
5 | 2 | Zharnel Hughes | Marea Britanie | 9,97 | C, =SB |
6 | 7 | Abdul Hakim Sani Brown | Japonia | 9,98 | C, SB |
7 | 2 | Emmanuel Matadi | Liberia | 9,99 | C |
8 | 2 | Favour Ashe | Nigeria | 10,00 | c |
9 | 3 | Arthur Cissé | Coasta de Fildeș | 10,02 | C, SB |
10 | 4 | Marcell Jacobs | Italia | 10,04 [,032] | C, =SB |
11 | 5 | Yohan Blake | Jamaica | 10,04 [,035] | C |
12 | 1 | Marvin Bracy | Statele Unite ale Americii | 10,05 | C |
13 | 5 | Aaron Brown | Canada | 10,06 | C, SB |
14 | 5 | Akani Simbine | Africa de Sud | 10,07 | c |
15 | 6 | Christian Coleman | Statele Unite ale Americii | 10,08 [.071] | C |
16 | 7 | Edward Osei-Nketia | Noua Zeelandă | 10,08 [.078] | C, RN |
17 | 7 | Ferdinand Omanyala | Kenya | 10,10 | C |
18 | 3 | Rodrigo do Nascimento | Brazilia | 10,11 | C |
19 | 6 | Andre de Grasse | Canada | 10,12 [,111] | C |
20 | 4 | Ryuichiro Sakai | Japonia | 10,12 [,114] | C |
21 | 2 | Su Bingtian | China | 10,15 [,142] | c, =SB |
22 | 1 | Ackeem Blake | Jamaica | 10,15 [,144] | C |
23 | 4 | Reece Prescod | Marea Britanie | 10,15 [,145] | |
24 | 3 | Jerome Blake | Canada | 10,16 | |
25 | 7 | Ismaël Koné | Coasta de Fildeș | 10,17 [,161] | |
26 | 1 | Raymond Ekevwo | Nigeria | 10,17 [,162] | C |
27 | 1 | Cejhae Greene | Antigua și Barbuda | 10,17 [,164] | |
28 | 6 | Erik Cardoso | Brazilia | 10,18 [,173] | C |
29 | 6 | Benjamin Azamati | Ghana | 10,18 [,180] | |
30 | 6 | Gift Leotlela | Africa de Sud | 10,19 [,187] | |
3 | Yupun Abeykoon | Sri Lanka | 10,19 [,187] | ||
32 | 4 | Julian Wagner | Germania | 10,21 [,201] | |
33 | 4 | Shainer Rengifo Montoya | Cuba | 10,21 [,204] | |
34 | 2 | Jerod Elcock | Trinidad și Tobago | 10,22 [,215] | |
35 | 7 | Felipe Bardi | Brazilia | 10,22 [,218] | |
1 | Rohan Browning | Australia | 10,22 [.218] | ||
37 | 7 | Joseph Paul Amoah | Ghana | 10,22 [.220] | |
38 | 5 | Samson Colebrooke | Bahamas | 10,23 | |
39 | 2 | Emanuel Archibald | Guyana | 10,24 | |
40 | 6 | Udodi Chudi Onwuzurike | Nigeria | 10,26 | |
41 | 5 | Jake Doran | Australia | 10,29 | |
42 | 1 | Chituru Ali | Italia | 10,40 | |
43 | 1 | Lalu Muhammad Zohri | Indonezia | 10,42 | SB |
44 | 7 | Clarence Munyai | Africa de Sud | 10,47 | |
45 | 3 | Ebrahima Camara | Gambia | 10,48 | |
46 | 5 | César Almirón | Paraguay | 10,51 | |
47 | 4 | Dorian Keletela | Echipa Atleților Refugiați | 10,52 [,513] | |
48 | 3 | Femi Ogunode | Qatar | 10,52 [,515] | SB |
49 | 6 | Hussein Ali Al Khafaji | Irak | 10,55 | |
50 | 7 | Lionel Tshimanga Muteba | Republica Democratică Congo | 10,60 | |
51 | 1 | Francesco Sansovini | San Marino | 10,71 | |
52 | 7 | Noureddine Hadid | Liban | 10,72 | |
53 | 3 | Shaun Gill | Belize | 10,77 | |
54 | 2 | Hassan Saaid | Maldive | 10,83 | |
55 | 6 | Ildar Akhmadiev | Tadjikistan | 10,85 | |
56 | 5 | Melique García | Honduras | 10,88 | |
57 | 4 | Imranur Rahman | Bangladesh | 99.99 | NS |
Semifinale
Primii doi atleți din fiecare serie (C) și următorii doi atleți cu cel mai bun timp (c) s-au calificat în finală.[7]
Loc | Serie | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Oblique Seville | Jamaica | 9,90 | C |
2 | 3 | Marvin Bracy | Statele Unite ale Americii | 9,93 | C |
3 | 1 | Akani Simbine | Africa de Sud | 9,97 [,966] | C, SB |
4 | 1 | Trayvon Bromell | Statele Unite ale Americii | 9,97 [,967] | C |
5 | 2 | Fred Kerley | Statele Unite ale Americii | 10,02 | C |
6 | 2 | Christian Coleman | Statele Unite ale Americii | 10,05 [.042] | C |
7 | 1 | Abdul Hakim Sani Brown | Japonia | 10,05 [.044] | c |
8 | 3 | Aaron Brown | Canada | 10,06 | c, SB |
9 | 1 | Yohan Blake | Jamaica | 10,12 [,111] | |
10 | 1 | Emmanuel Matadi | Liberia | 10,12 [,113] | |
11 | 3 | Favour Ashe | Nigeria | 10,12 [,118] | |
12 | 2 | Zharnel Hughes | Marea Britanie | 10,13 | |
13 | 3 | Ferdinand Omanyala | Kenya | 10,14 | |
14 | 3 | Erik Cardoso | Brazilia | 10,15 | |
15 | 1 | Arthur Cissé | Coasta de Fildeș | 10,16 | |
16 | 3 | Letsile Tebogo | Botswana | 10,17 | |
17 | 1 | Rodrigo do Nascimento | Brazilia | 10,19 [,185] | |
18 | 2 | Ackeem Blake | Jamaica | 10,19 [,190] | |
19 | 1 | Raymond Ekevwo | Nigeria | 10,20 | |
20 | 2 | Andre de Grasse | Canada | 10,21 | |
21 | 2 | Ryuichiro Sakai | Japonia | 10,23 | |
22 | 2 | Edward Osei-Nketia | Noua Zeelandă | 10,29 | |
23 | 2 | Su Bingtian | China | 10,30 | |
3 | Marcell Jacobs | Italia | NS |
Finala
Finala a avut loc pe 16 iulie.[8] [9]
Loc | Culoar | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Fred Kerley | Statele Unite ale Americii | 9,86 | |
2 | 3 | Marvin Bracy | Statele Unite ale Americii | 9,88 [,874] | |
3 | 8 | Trayvon Bromell | Statele Unite ale Americii | 9,88 [,876] | |
4 | 6 | Oblique Seville | Jamaica | 9,97 | |
5 | 5 | Akani Simbine | Africa de Sud | 10,01 [,003] | |
6 | 7 | Christian Coleman | Statele Unite ale Americii | 10,01 [,005] | |
7 | 1 | Abdul Hakim Sani Brown | Japonia | 10,06 | |
8 | 2 | Aaron Brown | Canada | 10,07 |
Referințe
- ^ Timetable
- ^ „Entry Lists by EVENT and COUNTRY (As of 7 July 2022)” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Accesat în .
- ^ „Competitions Entry Standards 2022 – IAAF World Championships – PDF title, Qualification Standards for the IAAF World Athletics Championships Oregon 2022” (PDF). iaaf.org. .
- ^ „RESULTS 100 Metres Men - Preliminary Round” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Accesat în .
- ^ „SUMMARY 100 Metres Men - Preliminary Round” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Accesat în .
- ^ „SUMMARY 100 Metres Men - Round 1” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Accesat în .
- ^ „SUMMARY 100 Metres Men - Semi-Final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Accesat în .
- ^ „START LIST 100 Metres Men - Final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Accesat în .
- ^ „RESULTS 100 Metres Men - Final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Accesat în .