Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 1978
| |||
Data | 9–11 lipca 1978 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Warszawa | ||
Stadion | Stadion RKS Skra |
54. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody, które rozgrywane były w Warszawie na stadionie RKS Skra między 9 a 11 lipca 1978[1].
Rezultaty
NR – rekord Polski | SB – najlepszy wynik w sezonie | PB – rekord życiowy |
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Marian Woronin Legia Warszawa | 10,45 | Leszek Dunecki AZS Warszawa | 10,53 | Zenon Licznerski Legia Warszawa | 10,58 |
Bieg na 200 m | Leszek Dunecki AZS Warszawa | 21,13 | Marian Woronin Legia Warszawa | 21,15 | Zenon Licznerski Legia Warszawa | 21,18 |
Bieg na 400 m | Ryszard Podlas Śląsk Wrocław | 46,18 | Jerzy Pietrzyk Gwardia Warszawa | 46,80 | Cezary Łapiński AZS Warszawa | 46,91 |
Bieg na 800 m | Marian Gęsicki Zawisza Bydgoszcz | 1:49,3 | Henryk Rodziejczak Olimpia Poznań | 1:49,8 | Andrzej Kupczyk Górnik Wałbrzych | 1:49,9 |
Bieg na 1500 m | Henryk Wasilewski Orkan Poznań | 3:42,8 | Jerzy Mydlarz Hutnik Kraków | 3:43,8 | Bogusław Mamiński Oleśniczanka | 3:44,2 |
Bieg na 5000 m | Jerzy Kowol Górnik Zabrze | 13:46,0 | Zenon Poniatowski Wawel Kraków | 13:46,4 | Ryszard Kopijasz Górnik Brzeszcze | 13:47,0 |
Bieg na 10 000 m | Andrzej Jarosiewicz Wawel Kraków | 28:43,6 | Henryk Piotrowski Legia Warszawa | 28:44,1 | Zbigniew Pierzynka Wawel Kraków | 28:44,6 |
Bieg na 110 m przez płotki | Romuald Giegiel AZS Warszawa | 13,79 | Jan Pusty Orkan Poznań | 13,80 | Zbigniew Jankowski Spójnia Gdańsk | 13,92 |
Bieg na 400 m przez płotki | Krzysztof Węglarski AZS Poznań | 51,01 SB | Ryszard Szparak Gwardia Olsztyn | 51,69 | Stefan Piecyk Pomorze Stargard | 51,86 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Bronisław Malinowski Olimpia Grudziądz | 8:25,3 | Krzysztof Wesołowski Śląsk Wrocław | 8:29,2 | Kazimierz Maranda ŁKS Łódź | 8:35,5 |
Sztafeta 4 × 100 m | Legia Warszawa Ryszard Wurch Marian Woronin Zenon Nowosz Zenon Licznerski | 39,39 | Gwardia Warszawa Marek Bedyński Jerzy Wieczorek Jerzy Ługowski Janusz Zakościelny | 41,02 | AZS Warszawa Zdzisław Mioduszewski Andrzej Olszowy Jacek Rutkowski Leszek Dunecki | 41,07 |
Sztafeta 4 × 400 m | Gwardia Warszawa Jerzy Pietrzyk Henryk Galant Zbigniew Tomczok Andrzej Ajchorzt | 3:09,7 | AZS-Warszawa Edward Antczak Bogusław Frączek Cezary Łapiński Paweł Lankiewicz | 3:10,3 | AZS Poznań Andrzej Baron Waldemar Twardowski Krzysztof Węglarski Marek Hoffa | 3:10,4 |
Chód na 20 km | Jan Ornoch Flota Gdynia | 1:26:46,5 | Bohdan Bułakowski Skra Warszawa | 1:26:46,5 | Bogusław Kmiecik Start Łódź | 1:26:48,9 |
Skok wzwyż | Jacek Wszoła AZS Warszawa | 2,20 | Włodzimierz Perka Gwardia Warszawa | 2,17 | Janusz Trzepizur Chemik Kędzierzyn | 2,17 |
Skok o tyczce | Władysław Kozakiewicz Bałtyk Gdynia | 5,55 | Tadeusz Ślusarski Skra Warszawa | 5,50 | Mariusz Klimczyk Zawisza Bydgoszcz | 5,40 |
Skok w dal | Grzegorz Cybulski Lubtour Zielona Góra | 7,96w | Stanisław Szydłowski AZS Wrocław | 7,82 | Andrzej Korniak Lechia Gdańsk | 7,77w |
Trójskok | Michał Joachimowski BKS Bydgoszcz | 16,64 SB | Zbigniew Wojciechowski AZS Gdańsk | 16,54w | Eugeniusz Biskupski Legia Warszawa | 16,43 |
Pchnięcie kulą | Władysław Komar Polonia Warszawa | 19,43 | Andrzej Bembnista Zawisza Bydgoszcz | 18,78 | Edmund Antczak Lechia Gdańsk | 18,68 |
Rzut dyskiem | Dariusz Juzyszyn AZS Wrocław | 61,20 | Olgierd Kurawicz Gwardia Warszawa | 60,90 | Miron Andrzejewski Gwardia Olsztyn | 59,30 |
Rzut młotem | Ireneusz Golda Orkan Poznań | 70,74 | Stanisław Lubiejewski Flota Gdynia | 69,52 | Szymon Jagliński Flota Gdynia | 67,88 |
Rzut oszczepem | Roman Zwierzchowski Zawisza Bydgoszcz | 82,30 | Piotr Bielczyk AZS Warszawa | 82,28 | Bernard Werner Bałtyk Gdynia | 78,88 |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Grażyna Rabsztyn Gwardia Warszawa | 11,81 | Ewa Długołęcka Legia Warszawa | 11,91 | Grażyna Molik Lechia Gdańsk | 11,91 |
Bieg na 200 m | Małgorzata Gajewska Start Lublin | 24,42 | Barbara Cieśluk Legia Warszawa | 24,51 | Danuta Jędrejek Start Lublin | 24,61 |
Bieg na 400 m | Irena Szewińska Polonia Warszawa | 51,49 | Krystyna Kacperczyk Skra Warszawa | 52,66 | Genowefa Błaszak Orkan Poznań | 53,47 |
Bieg na 800 m | Jolanta Januchta Gwardia Warszawa | 2:04,0 | Elżbieta Katolik Wisła Kraków | 2:04,3 | Anna Bukis Skra Warszawa | 2:04,6 |
Bieg na 1500 m | Jolanta Januchta Gwardia Warszawa | 4:17,2 | Anna Bukis Skra Warszawa | 4:17,9 | Celina Sokołowska Wisła Kraków | 4:19,0 |
Bieg na 3000 m | Celina Sokołowska Wisła Kraków | 9:19,1 | Zofia Czerepińska Start Lublin | 9:22,5 | Urszula Prasek Pomorze Stargard | 9:24,6 |
Bieg na 100 m przez płotki | Grażyna Rabsztyn Gwardia Warszawa | 12,85 | Zofia Bielczyk Polonia Warszawa | 13,01 | Elżbieta Rabsztyn Gwardia Warszawa | 13,01 |
Bieg na 400 m przez płotki | Krystyna Kacperczyk Skra Warszawa | 57,26 | Genowefa Błaszak Orkan Poznań | 58,50 | Małgorzata Gajewska Start Lublin | 58,81 |
Sztafeta 4 × 100 m | Gwardia Warszawa Anita Tomczok Jolanta Stalmach Elżbieta Rabsztyn Grażyna Rabsztyn | 45,33 | Górnik Zabrze Irena Knur Cecylia Kloza Bogusława Kaniecka Helena Fliśnik | 45,69 | Legia Warszawa Barbara Sochaczewska Magdalena Kozłowska Elżbieta Szulc Ewa Długołęcka | 45,70 |
Sztafeta 4 × 400 m | Novi Kielce Emilia Cal Ewa Starościak Elżbieta Kapusta Barbara Kwietniewska | 3:43,1 | Skra Warszawa Jadwiga Paśniewska Anna Bukis Katarzyna Sieradzka Krystyna Kacperczyk | 3:43,4 | Start Lublin Elżbieta Zielińska Hanna Sobczyszczak Małgorzata Gajewska Danuta Jędrejek | 3:43,6 |
Skok wzwyż | Urszula Kielan Gwardia Warszawa | 1,88 | Barbara Pieczeńczyk Podlasie Białystok | 1,86 | Danuta Bułkowska Victoria Racibórz | 1,84 |
Skok w dal | Teresa Marciniak Włókniarz Aleksandrów | 6,40 | Krystyna Mądry Lubtour Zielona Góra | 6,39 | Anna Włodarczyk AZS Warszawa | 6,24 |
Pchnięcie kulą | Beata Habrzyk Górnik Zabrze | 18,08 | Ludwika Chewińska Gwardia Warszawa | 17,70 | Bożena Wojciekian AZS Wrocław | 16,89 |
Rzut dyskiem | Danuta Gwardecka Gwardia Warszawa | 54,32 | Janina Kosiba Hutnik Kraków | 53,86 | Danuta Jabłońska Zawisza Bydgoszcz | 53,54 |
Rzut oszczepem | Bernadetta Blechacz Lechia Gdańsk | 59,60 | Felicja Kinder KKS Kluczbork | 53,64 | Maria Jabłońska Orkan Poznań | 51,26 |
Biegi przełajowe
50. mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozegrano 12 marca w Oleśnicy. Kobiety rywalizowały na dystansie 3 kilometrów, a mężczyźni na 6 km i na 12 km. W biegu na 6 kilometrów zdarzył się niecodzienny przypadek – dwóch zawodników przybiegło równocześnie jako pierwszych i obu przyznano złote medale[2].
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg przełajowy (6 km) | Bogusław Mamiński Oleśniczanka Adam Rogowski AZS Wrocław | 16:09,6 | Wiktor Sawicki Wawel Kraków | 16:10,8 | ||
Bieg przełajowy (12 km) | Henryk Piotrowski Legia Warszawa | 35:25,9 | Andrzej Jarosiewicz Wawel Kraków | 35:26,0 | Zbigniew Sawicki Wawel Kraków | 35:28,0 |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg przełajowy (3 km) | Celina Sokołowska Wisła Kraków | 10:48,0 | Krystyna Zając Górnik Wałbrzych | 10:49,4 | Monika Geisler Gwardia Warszawa | 10:58,8 |
Półmaraton
Półmaraton mężczyzn odbył się 2 kwietnia w Krakowie. Rywalizowano na dystansie 20 kilometrów.
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Półmaraton | Zbigniew Pierzynka Wisła Kraków | 1:01:34,8 | Ryszard Chudecki Hutnik Kraków | 1:01:37,4 | Andrzej Sajkowski Legia Warszawa | 1:01:39,1 |
Chód na 50 km
Zawody mistrzowskie w chodzie na 50 kilometrów mężczyzn rozegrano 16 kwietnia w Gdyni. Zwycięzca Jan Ornoch ustanowił czasem 4:03:18,4 najlepszy wynik w historii Polski[3].
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Chód na 50 km | Jan Ornoch Flota Gdynia | 4:03:18,4 NR | Bogusław Kmiecik Start Łódź | 4:03:58,9 PB | Feliks Śliwiński Lechia Gdańsk | 4:06:14,8 SB |
Maraton
Maratończycy (tylko mężczyźni) rywalizowali 28 maja w Dębnie. Zawody miały obsadę międzynarodową; zgłoszono 118 zawodników z 10 państw. W biegu zwyciężył Ryszard Marczak przez Henrym Olsenem z Norwegii (czas 2:17:02,7) i Clovisem Moralesem z Hondurasu (czas 2:17:58,6)[4].
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Maraton | Ryszard Marczak Zawisza Bydgoszcz | 2:15:27,0 | Zbigniew Sawicki Wawel Kraków | 2:18:06,1 | Andrzej Jarosiewicz Wawel Kraków | 2:18:18,3 |
Wieloboje
Mistrzostwa w dziesięcioboju mężczyzn i pięcioboju kobiet zostały rozegrane 24 i 25 czerwca w Spale[5].
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Dziesięciobój | Ryszard Katus Gwardia Warszawa | 7678 pkt. | Marek Kubiszewski AZS Wrocław | 7304 pkt. | Henryk Sokół Wawel Kraków | 7115 pkt. |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Pięciobój | Danuta Cały Zagłębie Lubin | 4209 pkt. | Bogusława Potalej Bałtyk Gdynia | 4082 pkt. | Grażyna Niestój Gwardia Warszawa | 4081 pkt. |
Przypisy
- ↑ Edycje mistrzostw Polski seniorów [online], Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2014-09-21] (pol.).
- ↑ Jan Dworak. Szczątkowe mistrzostwa. „Lekkoatletyka”. XXIII (5), s. 5–7, maj 1978. Warszawa: RSW „Prasa”.
- ↑ Włodzimierz Szymański. Jan Ornoch mistrzem chodziarskiego maratonu. „Lekkoatletyka”. XXIII (6), s. 10, czerwiec 1978. Warszawa: RSW „Prasa”.
- ↑ dj. 48 MP w maratonie. „Lekkoatletyka”. XXIII (7), s. 7, lipiec 1978. Warszawa: RSW „Prasa”.
- ↑ Ryszard Katus nadal najlepszy w 10-boju. „Lekkoatletyka”. XXIII (8), s. 12, sierpień 1978. Warszawa: RSW „Prasa”.
Bibliografia
- Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6.
- Henryk Kurzyński, Leszek Luftman, Janusz Rozum, Maciej Rychwalski, Andrzej Socha: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1922-2011. Konkurencje kobiece. Bydgoszcz: Komisja Statystyczna PZLA, 2011. ISBN 978-83-934369-0-3.
- p
- d
- e
- Rekordy mistrzostw Polski seniorów w lekkoatletyce
- Medaliści mistrzostw Polski seniorów w lekkoatletyce