87. ceremonia wręczenia Oscarów
Data | 22 lutego 2015 | ||
---|---|---|---|
Miejsce | Dolby Theatre w Hollywood, Los Angeles | ||
Prowadzenie | Neil Patrick Harris | ||
Producent | Neil Meron | ||
Reżyser | Hamish Hamilton | ||
Stacja telewizyjna | ABC | ||
Nawigacja | |||
|
87. ceremonia wręczenia Oscarów (nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej) za rok 2014 odbyła się 22 lutego 2015 roku w Dolby Theatre w Hollywood[1]. Galę po raz pierwszy poprowadził aktor Neil Patrick Harris[2].
Nominowani
Listę nominowanych do Oscara ogłoszono 15 stycznia 2015 roku w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills[3].
Najlepszy film
- Alejandro González Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole – Birdman
- Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper i Peter Morgan – Snajper
- Richard Linklater, Cathleen Sutherland – Boyhood
- Wes Anderson, Jeremy Dawson, Steven M. Rales, Scott Rudin – Grand Budapest Hotel
- Nora Grossman, Ido Ostrowsky i Teddy Schwarzman – Gra tajemnic
- Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Christian Colson, Oprah Winfrey – Selma
- Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten – Teoria wszystkiego
- Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster – Whiplash
Najlepszy reżyser
- Alejandro González Iñárritu – Birdman
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
- Eddie Redmayne – Teoria wszystkiego
- Steve Carell – Foxcatcher
- Bradley Cooper – Snajper
- Benedict Cumberbatch – Gra tajemnic
- Michael Keaton – Birdman
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
- Julianne Moore – Still Alice
- Marion Cotillard – Dwa dni, jedna noc
- Felicity Jones – Teoria wszystkiego
- Rosamund Pike – Zaginiona dziewczyna
- Reese Witherspoon – Dzika droga
Najlepszy aktor drugoplanowy
- J.K. Simmons – Whiplash
- Robert Duvall – Sędzia
- Ethan Hawke – Boyhood
- Edward Norton – Birdman
- Mark Ruffalo – Foxcatcher
Najlepsza aktorka drugoplanowa
- Patricia Arquette – Boyhood
- Laura Dern – Dzika droga
- Keira Knightley – Gra tajemnic
- Emma Stone – Birdman
- Meryl Streep – Tajemnice lasu
Najlepszy scenariusz oryginalny
- Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr., Armando Bó – Birdman
- Richard Linklater – Boyhood
- E. Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher
- Wes Anderson, Hugo Guinness – Grand Budapest Hotel
- Dan Gilroy – Wolny strzelec
Najlepszy scenariusz adaptowany
- Graham Moore – Gra tajemnic
- Jason Hall – Snajper
- Paul Thomas Anderson – Wada ukryta
- Anthony McCarten – Teoria wszystkiego
- Damien Chazelle – Whiplash
Najlepszy pełnometrażowy film animowany
- Don Hall, Chris Williams i Roy Conli – Wielka szóstka
- Anthony Stacchi, Graham Annabl i Travis Knight – Pudłaki
- Dean DeBlois, Bonnie Arnold – Jak wytresować smoka 2
- Tomm Moore i Paul Young – Sekrety morza
- Isao Takahata i Yoshiaki Nishimura – Księżniczka Kaguya
Najlepszy film nieanglojęzyczny
- Polska • Paweł Pawlikowski – Ida
- Rosja • Andriej Zwiagincew – Lewiatan
- Estonia • Zaza Urushadze – Mandarynki
- Mauretania • Abderrahmane Sissako – Timbuktu
- Argentyna • Damián Szifron – Dzikie historie
Najlepszy film dokumentalny
- Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutsky – Citizenfour
- John Maloof i Charlie Siskel – Szukając Vivian Maier
- Rory Kennedy i Kevin McAlester – Ostatnie dni w Wietnamie
- Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado i David Rosier – Sól ziemi
- Orlando von Einsiedel i Joanna Natasegara – Virunga
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
- Ellen Goosenberg, Kent Perry, Dana Perry – Linia kryzysowa dla weteranów
- Aneta Kopacz – Joanna
- Tomasz Śliwiński, Maciej Ślesicki – Nasza klątwa
- Gabriel Serra Arguello – The Reaper
- J. Christian Jensen – White Earth
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
- Mat Kirkby, James Lucas – The Phone Call
- Oded Binnun, Mihal Brezis – Aya
- Michael Lennox, Ronan Blaney – Boogaloo and Graham
- Hu Wei, Julien Féret – Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)
- Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger – Parvaneh
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
- Patrick Reed, Kristina Reed – Feast
- Daisy Jacobs, Christopher Hees – The Bigger Picture
- Robert Kondo, Dice Tsutsumi – The Dam Keeper
- Torill Kove – Me and My Moulton
- Joris Oprins – A Single Life
Najlepsza muzyka
- Alexandre Desplat – Grand Budapest Hotel
- Alexandre Desplat – Gra tajemnic
- Hans Zimmer – Interstellar
- Gary Yershon – Pan Turner
- Jóhann Jóhannsson – Teoria wszystkiego
Najlepsza piosenka
- Glory z filmu Selma – Common, John Legend
- Everything Is Awesome z filmu Lego: Przygoda – Shawn Patterson
- Grateful z filmu Beyond the Lights – Diane Warren
- I’m Not Gonna Miss You z filmu Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond
- Lost Stars z filmu Zacznijmy od nowa – Gregg Alexander, Danielle Brisebois
Najlepsze zdjęcia
- Emmanuel Lubezki – Birdman
- Robert Yeoman – Grand Budapest Hotel
- Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski – Ida
- Dick Pope – Pan Turner
- Roger Deakins – Niezłomny
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz
- Adam Stockhausen, Anna Pinnock – Grand Budapest Hotel
- Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald – Gra tajemnic
- Nathan Crowley, Gary Fettis – Interstellar
- Dennis Gassner, Anna Pinnock – Tajemnice lasu
- Suzie Davies, Charlotte Watts – Pan Turner
Najlepsze kostiumy
- Milena Canonero – Grand Budapest Hotel
- Mark Bridges – Wada ukryta
- Colleen Atwood – Tajemnice lasu
- Anna Biedrzycka-Sheppard – Czarownica
- Jacqueline Durran – Pan Turner
Najlepsza charakteryzacja
- Frances Hannon, Mark Coulier – Grand Budapest Hotel
- Bill Corso, Dennis Liddiard – Foxcatcher
- Elizabeth Yianni-Georgiou, David White – Strażnicy Galaktyki
Najlepszy montaż dźwięku
- Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley – Whiplash
- John Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin – Snajper
- Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga – Birdman
- Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten – Interstellar
- Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee – Niezłomny
Najlepszy dźwięk
- Alan Robert Murray, Bub Asman – Snajper
- Martin Hernández, Aaron Glascock – Birdman
- Brent Burge, Jason Canovas – Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
- Richard King – Interstellar
- Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro – Niezłomny
Najlepszy montaż
- Tom Cross – Whiplash
- Joel Cox i Gary D. Roach – Snajper
- Sandra Adair – Boyhood
- Barney Pilling – Grand Budapest Hotel
- William Goldenberg – Gra tajemnic
Najlepsze efekty specjalne
- Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher – Interstellar
- Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill i Dan Sudick – Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
- Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett i Erik Winquist – Ewolucja planety małp
- Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould – Strażnicy Galaktyki
- Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie i Cameron Waldbauer – X-Men: Przeszłość, która nadejdzie
Podsumowanie wyróżnień
- Liczba nominacji
(Ograniczenie do dwóch nominacji)
- 9: Birdman, Grand Budapest Hotel
- 8: Gra tajemnic
- 6: Snajper, Boyhood
- 5: Foxcatcher, Interstellar, Teoria wszystkiego, Whiplash
- 4: Pan Turner
- 3: Tajemnice lasu, Niezłomny
- 2: Strażnicy Galaktyki, Ida, Wada ukryta, Selma, Dzika droga
- Liczba statuetek
(Ograniczenie do dwóch)
- 4: Birdman, Grand Budapest Hotel
- 3: Whiplash
Zobacz multimedia związane z tematem: 87. ceremonia wręczenia Oscarów |
Przypisy
- ↑ The Academy Selects 2014 and 2015 Show Dates. oscars.org. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
- ↑ Neil Patrick Harris to Host the Oscars. variety.com data = 2014-10-15. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
- ↑ Oscars: Why Academy Decided To Announce All 24 Category Nominees. deadline.com. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Informacje o ceremonii (ang.)
- p
- d
- e
- Wikiprojekt:Filmy