Den 82. Oscar-utdelingen
Den 82. Oscar-utdelingen | |||
---|---|---|---|
Dato | 7. mars 2010 | ||
Sted | Kodak Theatre i Hollywood, California | ||
Vert | Alec Baldwin Steve Martin | ||
Produsent | Bill Mechanic Adam Shankman | ||
Regissør | Hamish Hamilton | ||
← Forrige · Oscar · Neste → |
Den 82. Oscar-utdelingen fant sted 7. mars 2010 for å hedre de beste prestasjonene innen film fra 2009. Seremonien fant sted i Kodak Theatre i Hollywood i Los Angeles i California. Skuespillerne Alec Baldwin og Steve Martin var programledere.[1] Martin var programleder for tredje gang etter å ha ledet den 73. og den 75. Oscar-utdelingen, mens Baldwin ledet seremonien for første gang.
Vinnere og nominasjoner
De nominerte filmene for den 82. Oscar-utdelingen ble annonsert torsdag 2. februar 2010 kl. 13:38 UTC i Samuel Goldwyn Theater i Beverly Hills i California av Tom Sherak, presidenten i Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), sammen med skuespiller Anne Hathaway. For første gang siden 1943 er det nominert ti filmer i kategorien Oscar for beste film (i stedet for fem).[2]
Beste film
Beste regi
Beste mannlige hovedrolle
- Jeff Bridges – som Bad Blake i Crazy Heart
- George Clooney – som Ryan Bingham i Up in the Air
- Colin Firth – som George i A Single Man
- Morgan Freeman – som Nelson Mandela i Invictus
- Jeremy Renner – som William James i The Hurt Locker
Beste kvinnelige hovedrolle
- Sandra Bullock – som Leigh Anne Tuohy i The Blind Side
- Helen Mirren – som Sophia Tolstaya i The Last Station
- Carey Mulligan – som Jenny Mellor i An Education
- Gabourey Sidibe – som Precious Jones i Precious
- Meryl Streep – som Julia Child i Julie & Julia
Beste mannlige birolle
- Christoph Waltz – som Hans Landa i Inglourious Basterds
- Matt Damon – som François Pienaar i Invictus
- Woody Harrelson – som Tony Stone i The Messenger
- Christopher Plummer – som Leo Tolstoy i The Last Station
- Stanley Tucci – som George Harvey i Alle mine kjære
Beste kvinnelige birolle
- Mo'Nique – som Mary Lee Johnston i Precious
- Penélope Cruz – som Carla Albanese i Nine
- Vera Farmiga – som Alex Goran i Up in the Air
- Maggie Gyllenhaal – som Jean Craddock i Crazy Heart
- Anna Kendrick- som Natalie Keener i Up in the Air
Beste originalmanus
Beste filmatisering
- Geoffrey Fletcher – Precious
- Neill Blomkamp og Terri Tatchell – District 9
- Nick Hornby – An Education
- Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci og Tony Roche – In the Loop
- Jason Reitman og Sheldon Turner – Up in the Air
Beste animasjonsfilm
- Pete Docter – Se Opp
- Henry Selick – Coraline og den hemmelige dør
- Wes Anderson – Den fantastiske Mikkel Rev
- John Musker og Ron Clements – Prinsessen og frosken
- Tomm Moore – The Secret of Kells
Beste kinematografi
- Mauro Fiore – Avatar
- Christian Berger – Det hvite båndet
- Bruno Delbonnel – Harry Potter og Halvblodsprinsen
- Barry Ackroyd – The Hurt Locker
- Robert Richardson – Inglourious Basterds
Beste fremmedspråklige film
- Hemmeligheten i deres øyne (El secreto de sus ojos, Argentina) på spansk
Beste sang
- «The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)» fra Crazy Heart – Ryan Bingham og T-Bone Burnett
- «Almost There» fra Prinsessen og frosken – Randy Newman
- «Down in New Orleans» fra Prinsessen og frosken – Randy Newman
- «Loin de Paname» fra Paris 36 – Reinhardt Wagner og Frank Thomas
- «Take it All» fra Nine – Maury Yeston
Beste originalmusikk
- Michael Giacchino – Se Opp
- James Horner – Avatar
- Alexandre Desplat – Den fantastiske Mikkel Rev
- Marco Beltrami og Buck Sanders – The Hurt Locker
- Hans Zimmer – Sherlock Holmes
Beste kortfilm
- The New Tenants – Joachim Back og Tivi Magnusson
- The Door – Juanita Wilson og James Flynn
- Instead of Abracadabra – Patrik Eklund og Mathias Fjellström
- Kavi – Gregg Helvey
- Miracle Fish – Luke Doolan og Drew Bailey
Beste animerte kortfilm
- Logorama – Nicolas Schmerkin
- French Roast – Fabrice O. Joubert
- Granny O'Grimm's Sleeping Beauty – Nicky Phelan og Darragh O’Connell
- The Lady and the Reaper – Javier Recio Gracia
- A Matter of Loaf and Death – Nick Park
Beste dokumentarfilm
- The Cove – Louie Psihoyos og Fisher Stevens
- Burma VJ – Anders Østergaard og Lise Lense-Møller
- Food, Inc. – Robert Kenner og Elise Pearlstein
- The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers – Judith Ehrlich og Rick Goldsmith
- Which Way Home – Rebecca Cammisa
Beste kortdokumentar
- Music by Prudence – Roger Ross Williams og Elinor Burkett
- China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province – Jon Alpert og Matthew O'Neill
- The Last Campaign of Governor Booth Gardner – Daniel Junge og Henry Ansbacher
- The Last Truck: Closing of a GM Plant – Steven Bognar og Julia Reichert
- Rabbit à la Berlin – Bartosz Konopka og Anna Wydra
Beste lydredigering
- Paul N.J. Ottosson – The Hurt Locker
- Christopher Boyes og Gwendolyn Yates Whittle – Avatar
- Wylie Stateman – Inglourious Basterds
- Mark Stoeckinger og Alan Rankin – Star Trek
- Michael Silvers og Tom Myers – Se Opp
Beste lydmiks
- Paul N.J. Ottosson og Ray Beckett – The Hurt Locker
- Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson og Tony Johnson – Avatar
- Michael Minkler, Tony Lamberti og Mark Ulano – Inglourious Basterds
- Anna Behlmer, Andy Nelson og Peter J. Devlin – Star Trek
- Greg P. Russell, Gary Summers og Geoffrey Patterson – Transformers: Revenge of the Fallen
Beste artistiske produksjon
- Art Direction: Rick Carter og Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair – Avatar
- Art Direction: Dave Warren og Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith – The Imaginarium of Dr. Parnassus
- Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim – Nine
- Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer – Sherlock Holmes
- Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray – The Young Victoria
Beste sminke
- Barney Burman, Mindy Hall og Joel Harlow – Star Trek
- Aldo Signoretti og Vittorio Sodano – Il Divo
- Jon Henry Gordon og Jenny Shircore – The Young Victoria
Beste kostymedesign
- Sandy Powell – The Young Victoria
- Janet Patterson – Bright Star
- Catherine Leterrier – Coco før Chanel
- Monique Prudhomme – The Imaginarium of Dr. Parnassus
- Colleen Atwood – Nine
Beste filmklipp
- Chris Innis og Bob Murawski – The Hurt Locker
- James Cameron, John Refoua og Stephen E. Rivkin – Avatar
- Julian Clarke – District 9
- Sally Menke – Inglourious Basterds
- Joe Klotz – Precious
Beste visuelle effekter
- Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham og Andrew R. Jones – Avatar
- Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros og Matt Aitken – District 9
- Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh og Burt Dalton – Star Trek
Ærespriser
Akademiet avholdt sin første årlige Governors Awards-seremoni 14. november 2009, der følgende priser ble delt ut.
Æresoscar
- Lauren Bacall
- Roger Corman
- Gordon Willis
Irving G. Thalberg Memorial Award
- John Calley
Referanser
- ^ Natalie Finn (3. november 2009). «Alec Baldwin & Steve Martin Tapped for Oscar Duty» (engelsk). E! Entertainment. Arkivert fra originalen 8. desember 2009. Besøkt 30. desember 2009.
- ^ «Pressemelding: 82nd Academy Awards® to Feature 10 Best Picture Nominees» (engelsk). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. 24. juni 2009. Besøkt 30. desember 2009.