Oscar al millor disseny de producció
Nom en la llengua original | (en) Academy Award for Best Production Design | ||
---|---|---|---|
Tipus | Oscar premi a el millor disseny de producció | ||
Vigència | 1927 - | ||
Freqüència | anual | ||
Estat | Estats Units d'Amèrica | ||
Conferit per | Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques | ||
L'Oscar al millor disseny de producció (en anglès: Academy Award for Best Production Design), anteiorment anomenat Oscar a la millor direcció artística (Academy Award for Best Art Direction) és un premi atorgat per l'Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques, tots els anys des de 1928,que reconeix els mèrits en direcció artística en una pel·lícula. Les pel·lícules es llisten amb el seu any de producció, i així l'Oscar 2000 a la millor direcció artística es refereix a una pel·lícula de 1999.
En les llistes que segueixen, el guanyador del premi es mostra en negreta en primer lloc i els altres nominats van a continuació.
Guanyadors i nominats
Dècada de 1920
Any | Decoradors interiors | Pel·lícules |
---|---|---|
Premi a la millor decoració interior (Best Interior Decoration) | ||
1928 | ||
William Cameron Menzies | The Dove | |
Tempest | ||
Harry Oliver | 7th Heaven | |
Rochus Gliese | Sunrise: A Song of Two Humans | |
1929 | ||
Cedric Gibbons | The Bridge of San Luis Rey | |
Mitchell Leisen | Dynamite | |
William Cameron Menzies | Alibi | |
The Awakening | ||
Hans Dreier | The Patriot | |
Harry Oliver | Els àngels del carrer |
Dècada de 1930
Any | Decoradors interiors | Pel·lícules |
---|---|---|
1930 | ||
Herman Rosse | King of Jazz | |
William Cameron Menzies | Bulldog Drummond | |
Hans Dreier | The Love Parade | |
Jack Okey | Sally | |
Hans Dreier | The Vagabond King | |
1931 | ||
Max Ree | Cimarron | |
Stephen Goosson Ralph Hammeras | Just Imagine | |
Hans Dreier | Morocco | |
Anton Grot | Svengali | |
Richard Day | Whoopee! | |
1932 | ||
Gordon Wiles | Transatlantic | |
Lazare Meerson | Visca la llibertat! | |
Richard Day | Arrowsmith | |
1933 | ||
William S. Darling | Cavalcade | |
Hans Dreier Roland Anderson | Adéu a les armes | |
Cedric Gibbons | When Ladies Meet | |
1934 | ||
Cedric Gibbons Fredric Hope | La viuda alegre | |
Van Nest Polglase Carroll Clark | L'alegre divorciada | |
Richard Day | The Affairs of Cellini | |
1935 | ||
Richard Day | The Dark Angel | |
Hans Dreier Roland Anderson | The Lives of a Bengal Lancer | |
Carroll Clark Van Nest Polglase | Barret de copa | |
1936 | ||
Richard Day | Desengany | |
Anton Grot | Anthony Adverse | |
Cedric Gibbons Eddie Imazu Edwin B. Willis | The Great Ziegfeld | |
William S. Darling | Lloyd's of London | |
Albert S. D'Agostino Jack Otterson | The Magnificent Brute | |
Cedric Gibbons Frederic Hope Edwin B. Willis | Romeo and Juliet | |
Perry Ferguson | Winterset | |
1937 | ||
Stephen Goosson | Horitzons perduts | |
Cedric Gibbons William Horning | Conquest | |
Carroll Clark | Senyoreta en desgràcia | |
Richard Day | Punt mort | |
Ward Ihnen | Every Day's a Holiday | |
Anton Grot | The Life of Emile Zola | |
John Victor MacKay | Manhattan Merry-Go-Round | |
Lyle Wheeler | The Prisoner of Zenda | |
Hans Dreier Roland Anderson | Souls at Sea | |
Alexander Toluboff | Vogues of 1938 | |
William S. Darling David S. Hall | Wee Willie Winkie | |
Jack Otterson | You're a Sweetheart | |
1938 | ||
Carl J. Weyl | Les aventures de Robin Hood | |
Lyle Wheeler | The Adventures of Tom Sawyer | |
Bernard Herzbrun Boris Leven | Alexander's Ragtime Band | |
Alexander Toluboff | Algiers | |
Van Nest Polglase | Amanda | |
Richard Day | Així neix una fantasia | |
Stephen Goosson Lionel Banks | Holiday | |
Hans Dreier John B. Goodman | If I Were King | |
Jack Otterson | Mad About Music | |
Cedric Gibbons | Maria Antonieta | |
Charles D. Hall | Merrily We Live | |
1939 | ||
Lyle Wheeler | Allò que el vent s'endugué | |
Hans Dreier Robert Odell | Beau Geste | |
Charles D. Hall | Captain Fury | |
Jack Otterson Martin Obzina | First Love | |
Van Nest Polglase Alfred Herman | Love Affair | |
John Victor Mackay | Man of Conquest | |
Lionel Banks | Mr. Smith Goes to Washington | |
Anton Grot | The Private Lives of Elizabeth and Essex | |
William S. Darling George Dudley | The Rains Came | |
Alexander Toluboff | Stagecoach | |
Cedric Gibbons William A. Horning | El màgic d'Oz | |
James Basevi | Cims borrascosos |
Dècada de 1940
Any | Blanc i negre | Color | |||
---|---|---|---|---|---|
Decoradors interiors | Pel·lícules | Decoradors interiors | Pel·lícules | ||
El premi es va separar en dos: pel·lícules en blanc i negre (Best Interior Decoration in Black-and-white) i en color (Best Interior Decoration in Color) | |||||
1940 | |||||
Cedric Gibbons Paul Groesse | Pride and Prejudice | Vincent Korda | El lladre de Bagdad | ||
Hans Dreier Robert Usher | Aixeca't, amor meu | Cedric Gibbons John S. Detlie | Bitter Sweet | ||
Lionel Banks Robert Peterson | Arizona | Richard Day Joseph C. Wright | Down Argentine Way | ||
John Otterson | The Boys from Syracuse | Hans Dreier Roland Anderson | North West Mounted Police | ||
John Victor Mackay | Dark Command | ||||
Alexander Golitzen | Enviat especial | ||||
Richard Day Joseph C. Wright | Lillian Russell | ||||
Van Nest Polglase Mark-Lee Kirk | La meva dona favorita | ||||
John DuCasse Schulze | My Son, My Son | ||||
Lewis J. Rachmil | El nostre poble | ||||
Lyle Wheeler | Rebecca | ||||
Anton Grot | El falcó del mar | ||||
James Basevi | El foraster | ||||
1941 | |||||
Richard Day Nathan H. Juran Thomas Little | Que verda era la meva vall | Cedric Gibbons Urie McCleary Edwin B. Willis | Blossoms in the Dust | ||
Perry Ferguson Van Nest Polglase Al Fields Darrell Silvera | Ciutadà Kane | Richard Day Joseph C. Wright Thomas Little | Blood and Sand | ||
Martin Obzina Jack Otterson Russell A. Gausman | The Flame of New Orleans | Raoul Pene Du Bois Stephen A. Seymour | Louisiana Purchase | ||
Hans Dreier Robert Usher Samuel M. Comer | Hold Back the Dawn | ||||
Lionel Banks George Montgomery | Ladies in Retirement | ||||
Stephen Goosson Howard Bristol | La lloba | ||||
John Hughes Fred M. MacLean | El sergent York | ||||
John DuCasse Schultze Edward G. Boyle | El fill de Monte Cristo | ||||
Alexander Golitzen Richard Irvine | Sundown | ||||
Vincent Korda Julia Heron | Lady Hamilton | ||||
Cedric Gibbons Randall Duell Edwin B. Willis | When Ladies Meet | ||||
1942 | |||||
Richard Day Joseph Wright Thomas Little | This Above All | Richard Day Joseph Wright Thomas Little | My Gal Sal | ||
Max Parker Mark-Lee Kirk Casey Roberts | George Washington Slept Here | Alexander Golitzen Jack Otterson Russell A. Gausman Ira S. Webb | Arabian Nights | ||
Albert S. D'Agostino Al Fields Darrell Silvera | Els magnífics Amberson | Ted Smith Casey Roberts | Captains of the Clouds | ||
Perry Ferguson Howard Bristol | L'orgull dels ianquis | Vincent Korda Julia Heron | El llibre de la selva | ||
Cedric Gibbons Randall Duell Edwin B. Willis Jack Moore | Random Harvest | Hans Dreier Roland Anderson George Sawley | Reap the Wild Wind | ||
Boris Leven | The Shanghai Gesture | ||||
Ralph Berger Emile Kuri | Silver Queen | ||||
John B. Goodman Jack Otterson Russell A. Gausman Edward R. Robinson | The Spoilers | ||||
Hans Dreier Roland Anderson Samuel M. Comer | Take a Letter, Darling | ||||
Lionel Banks Rudolph Sternad Fay Babcock | The Talk of the Town | ||||
1943 | |||||
James Basevi William S. Darling Thomas Little | The Song of Bernadette | Alexander Golitzen John B. Goodman Russell A. Gausman Ira S. Webb | Phantom of the Opera | ||
Hans Dreier Ernst Fegte Bertram Granger | Five Graves to Cairo | Hans Dreier Haldane Douglas Bertram Granger | For Whom the Bell Tolls | ||
Albert S. D'Agostino Carroll Clark Darrell Silvera Harley Miller | Flight for Freedom | James Basevi Joseph C. Wright Thomas Little | The Gang's All Here | ||
Cedric Gibbons Paul Groesse Edwin B. Willis Hugh Hunt | Madame Curie | John Hughes George J. Hopkins | Això és l'exèrcit | ||
Carl Weyl George J. Hopkins | Mission to Moscow | Cedric Gibbons Daniel Cathcart Edwin B. Willis Jacques Mersereau | Thousands Cheer | ||
Perry Ferguson Howard Bristol | The North Star | ||||
1944 | |||||
Cedric Gibbons William Ferrari Paul Huldschinsky Edwin B. Willis | Gaslight | Wiard Ihnen Thomas Little | Wilson | ||
Lionel Banks Walter Holscher Joseph Kish | Address Unknown | John B. Goodman Alexander Golitzen Russell A. Gausman Ira S. Webb | The Climax | ||
John Hughes Fred M. MacLean | The Adventures of Mark Twain | Lionel Banks Cary Odell Fay Babcock | Les models | ||
Perry Ferguson Julia Heron | Casanova Brown | Charles Novi Jack McConaghy | The Desert Song | ||
Lyle Wheeler Leland Fuller Thomas Little | Laura | Cedric Gibbons Daniel B. Cathcart Edwin B. Willis Richard Pefferle | Kismet | ||
Hans Dreier Robert Usher Samuel M. Comer | No Time for Love | Hans Dreier Raoul Pene du Bois Ray Moyer | Lady in the Dark | ||
Mark-Lee Kirk Victor A. Gangelin | Since You Went Away | Ernst Fegte Howard Bristol | La princesa i el pirata | ||
Albert S. D'Agostino Carroll Clark Darrell Silvera Claude Carpenter | Step Lively | ||||
1945 | |||||
Wiard Ihnen A. Roland Fields | Sang sobre el sol | Hans Dreier Ernst Fegte Samuel M. Comer | La cala del francès | ||
Albert S. D'Agostino Jack Okey Darrell Silvera Claude Carpenter | Experiment perillós | Lyle Wheeler Maurice Ransford Thomas Little | Que el cel la jutgi | ||
James Basevi William S. Darling Thomas Little Frank E. Hughes | The Keys of the Kingdom | Cedric Gibbons Urie McCleary Edwin B. Willis Mildred Griffiths | El foc de la joventut | ||
Hans Dreier Roland Anderson Samuel M. Comer Ray Moyer | Love Letters | Ted Smith Jack McConaghy | San Antonio | ||
Cedric Gibbons Hans Peters Edwin B. Willis John Bonar Hugh Hunt | The Picture of Dorian Gray | Stephen Goosson Rudolph Sternad Frank Tuttle | A Thousand and One Nights | ||
1946 | |||||
William S. Darling Lyle Wheeler Thomas Little Frank E. Hughes | Anna i el rei de Siam | Cedric Gibbons Paul Groesse Edwin B. Willis | El despertar | ||
Hans Dreier Walter H. Tyler Samuel M. Comer Ray Moyer | Kitty | John Bryan | Cèsar i Cleopatra | ||
Richard Day Nathan H. Juran Thomas Little Paul S. Fox | The Razor's Edge | Paul Sheriff Carmen Dillon | Enric V | ||
El nom del premi va canviar a millor direcció artística (decorats) conservant les dues categories: en blanc i negre (Best Art Direction - Set Decoration in Black-and-white) i en color (Best Art Direction - Set Decoration in Color) | |||||
1947 | |||||
John Bryan Wilfred Shingleton | Grans esperances | Alfred Junge | Narcís negre | ||
Lyle Wheeler Maurice Ransford Thomas Little Paul S. Fox | The Foxes of Harrow | Robert M. Haas George James Hopkins | La vida amb el pare | ||
1948 | |||||
Roger K. Furse Carmen Dillon | Hamlet | Hein Heckroth Arthur Lawson | Les sabatilles vermelles | ||
Robert Haas William O. Wallace | Johnny Belinda | Richard Day Edwin Casey Roberts Joseph Kish | Joan of Arc | ||
1949 | |||||
Harry Horner John Meehan Emile Kuri | The Heiress | Cedric Gibbons Paul Groesse Edwin B. Willis Jack D. Moore | Donetes | ||
Lyle Wheeler Joseph C. Wright Thomas Little Paul S. Fox | Come to the Stable | Edward Carrere Lyle Reifsnider | Adventures of Don Juan | ||
Cedric Gibbons Jack Martin Smith Edwin B. Willis Richard A. Pefferle | Madame Bovary | Jim Morahan William Kellner Michael Relph | Saraband for Dead Lovers |
Dècada de 1950
Any | Blanc i negre | Color | |||
---|---|---|---|---|---|
Decoradors interiors | Pel·lícules | Decoradors interiors | Pel·lícules | ||
1950 | |||||
Hans Dreier John Meehan Samuel M. Comer Ray Moyer | Sunset Boulevard | Hans Dreier Walter Tyler Samuel M. Comer Ray Moyer | Samson and Delilah | ||
Lyle Wheeler George Davis Thomas Little Walter M. Scott | Tot sobre Eva | Cedric Gibbons Paul Groesse Edwin B. Willis Richard A. Pefferle | Annie Get Your Gun | ||
Cedric Gibbons Hans Peters Edwin B. Willis Hugh Hunt | The Red Danube | Ernst Fegte George Sawley | Destination Moon | ||
1951 | |||||
Richard Day George James Hopkins | A Streetcar Named Desire | Cedric Gibbons E. Preston Ames Edwin B. Willis Keogh Gleason | Un americà a París | ||
Lyle Wheeler Leland Fuller Thomas Little Fred J. Rode | Fourteen Hours | Lyle Wheeler George Davis Thomas Little Paul S. Fox | David i Betsabé | ||
Lyle Wheeler John DeCuir Thomas Little Paul S. Fox | House on Telegraph Hill | Lyle Wheeler Leland Fuller Joseph C. Wright Thomas Little Walter M. Scott | On the Riviera | ||
Jean d'Eaubonne | La ronda | William A. Horning Cedric Gibbons Edward Carfagno Hugh Hunt | Quo Vadis | ||
Cedric Gibbons Paul Groesse Edwin B. Wills Jack D. Moore | Too Young to Kiss | Hein Heckroth | The Tales of Hoffmann | ||
1952 | |||||
Cedric Gibbons Edward Carfagno Edwin B. Willis Keogh Gleason | The Bad and the Beautiful | Paul Sheriff Marcel Vertes | Moulin Rouge | ||
Hal Pereira Roland Anderson Emile Kuri | Carrie | Richard Day Antoni Clavé Howard Bristol | El fabulós Andersen | ||
Lyle Wheeler John DeCuir Walter M. Scott | My Cousin Rachel | Cedric Gibbons Paul Groesse Edwin B. Willis Arthur Krams | La viuda alegre | ||
So Matsuyama H Motsumoto | Rashōmon | Frank Hotaling John McCarthy, Jr. Charles S. Thompson | The Quiet Man | ||
Lyle Wheeler Leland Fuller Thomas Little Claude Carpenter | Viva Zapata! | Lyle Wheeler John DeCuir Thomas Little Paul S. Fox | The Snows of Kilimanjaro | ||
1953 | |||||
Cedric Gibbons Edward Carfagno Edwin B. Willis Hugh Hunt | Julius Caesar | Lyle Wheeler George Davis Walter M. Scott Paul S. Fox | La túnica sagrada | ||
Fritz Maurischat Paul Markwitz | Martin Luther | Alfred Junge Hans Peters John Jarvis | Els cavallers de la taula rodona | ||
Lyle Wheeler Leland Fuller Paul S. Fox | The President's Lady | Cedric Gibbons Paul Groesse Edwin B. Willis Arthur Krams | Lilí | ||
Hal Pereira Walter H. Tyler | Vacances a Roma | Cedric Gibbons E. Preston Ames Edward Carfagno Gabriel Scognamillo Edwin B. Willis Keogh Gleason Arthur Krams Jack D. Moore | The Story of Three Loves | ||
Lyle Wheeler Maurice Ransford Stuart Reiss | Titanic | Cedric Gibbons Urie McCleary Edwin B. Willis Jack D. Moore | La reina verge | ||
1954 | |||||
Richard Day | La llei del silenci | John Meehan Emile Kuri | 20,000 Leagues Under the Sea | ||
Hal Pereira Roland Anderson Samuel M. Comer Grace Gregory | The Country Girl | Cedric Gibbons E. Preston Ames Edwin B. Willis Keogh Gleason | Brigadoon | ||
Cedric Gibbons Edward Carfagno Edwin B. Willis Emile Kuri | Executive Suite | Lyle Wheeler Leland Fuller Walter M. Scott Paul S. Fox | Désirée | ||
Max Ophüls | Le Plaisir | Hal Pereira Roland Anderson Samuel M. Comer Ray Moyer | Red Garters | ||
Hal Pereira Walter H. Tyler Samuel M. Comer Ray Moyer | Sabrina | Malcolm Bert Gene Allen Irene Sharaff George James Hopkins | A Star Is Born | ||
1955 | |||||
Hal Pereira Tambi Larsen Samuel M. Comer Arthur Krams | The Rose Tattoo | William Flannery Jo Mielziner Robert Priestley | Picnic | ||
Cedric Gibbons Randall Duell Edwin B. Willis Henry Grace | La jungla de les pissarres | Lyle Wheeler John DeCuir Walter M. Scott Paul S. Fox | Daddy Long Legs | ||
Cedric Gibbons Malcolm Brown Edwin B. Willis Hugh B. Hunt | I'll Cry Tomorrow | Oliver Smith Joseph C. Wright Howard Bristol | Ells i elles | ||
Joseph C. Wright Darrell Silvera | L'home del braç d'or | Lyle Wheeler George Davis Walter M. Scott Jack Stubbs | Love Is a Many-Splendored Thing | ||
Edward S. Haworth Walter Simonds Robert Priestley | Marty | Hal Pereira Joseph McMillan Johnson Samuel M. Comer Arthur Krams | To Catch a Thief | ||
1956 | |||||
Cedric Gibbons Malcolm F. Brown Edwin B. Willis F. Keogh Gleason | Somebody Up There Likes Me | Lyle R. Wheeler John DeCuir Walter M. Scott Paul S. Fox | The King and I | ||
So Matsuyama | Shichinin no Samurai | James W. Sullivan Ken Adam Ross J. Dowd | La volta al món en vuitanta dies | ||
Hal Pereira A. Earl Hedrick Samuel M. Comer Frank R. McKelvy | The Proud and Profane | Boris Leven Ralph S. Hurst | Gegant | ||
Ross Bellah William R. Kiernan Louis Diage | The Solid Gold Cadillac | Cedric Gibbons Hans Peters E. Preston Ames Edwin B. Willis F. Keogh Gleason | Van Gogh, la passió de viure | ||
Lyle R. Wheeler Jack Martin Smith Walter M. Scott Stuart A. Reiss | Teenage Rebel | Hal Pereira Walter H. Tyler Albert Nozaki Samuel M. Comer Ray Moyer | Els Deu Manaments | ||
Els dos premis es van ajuntar en un únic guardó. | |||||
1957 | |||||
Ted Haworth Robert Priestley | Sayonara | ||||
Hal Pereira George Davis Samuel M. Comer Ray Moyer | Funny Face | ||||
William A. Horning Gene Allen Edwin B. Willis Richard Pefferle | Les Girls | ||||
Walter Holscher William Kiernan Louis Diage | Pal Joey | ||||
William A. Horning Urie McCleary Edwin B. Willis Hugh Hunt | L'arbre de la vida | ||||
1958 | |||||
William A. Horning E. Preston Ames Henry Grace F. Keogh Gleason | Gigí | ||||
Malcolm Bert George James Hopkins | La tia Mame | ||||
Cary Odell Louis Diage | Em vaig enamorar d'una bruixa | ||||
Lyle R. Wheeler John DeCuir Walter M. Scott Paul S. Fox | A Certain Smile | ||||
Hal Pereira Henry Bumstead Samuel M. Comer Frank McKelvy | Vertigen | ||||
La categoria es va dividir novament en dos premis per blanc i negre, i color. | |||||
1959 | |||||
Lyle R. Wheeler George Davis Walter M. Scott Stuart A. Reiss | The Diary of Anne Frank | William A. Horning Edward Carfagno Hugh Hunt | Ben Hur | ||
Hal Pereira Walter Tyler Samuel M. Comer Arthur Krams | Career | John De Cuir Julia Heron | The Big Fisherman | ||
Carl Anderson William Kiernan | The Last Angry Man | Lyle R. Wheeler Franz Bachelin Herman A. Blumenthal Walter M. Scott Joseph Kish | Viatge al centre de la Terra | ||
Ted Haworth Edward G. Boyle | Ningú no és perfecte | William A. Horning Robert F. Boyle Merrill Pye Henry Grace Frank McKelvy | Perseguit per la mort | ||
Oliver Messel William Kellner Scot Slimon | De sobte, l'últim estiu | Russell A. Gausman Ruby R. Levitt Richard H. Riedel | Pillow Talk |
Dècada de 1960
Any | Blanc i negre | Color | |||
---|---|---|---|---|---|
Decoradors interiors | Pel·lícules | Decoradors interiors | Pel·lícules | ||
1960 | |||||
Alexander Trauner Edward G. Boyle | L'apartament | Alexander Golitzen Eric Orbom Russell A. Gausman Julia Heron | Espàrtac | ||
Joseph McMillan Johnson Kenneth A. Reid Ross Dowd | The Facts of Life | George Davis Addison Hehr Henry Grace Hugh Hunt Otto Siegel | Cimarron | ||
Joseph Hurley Robert Clatworthy George Milo | Psicosi | Hal Pereira Roland Anderson Samuel M. Comer Arrigo Breschi | Capri | ||
Tom Morahan Lionel Couch | Sons and Lovers | Ted Haworth William Kiernan | Pepe | ||
Hal Pereira Walter H. Tyler Samuel M. Comer Arthur Krams | Un marcià a Califòrnia | Edward Carrere George James Hopkins | Sunrise at Campobello | ||
1961 | |||||
Harry Horner Gene Callahan | El vividor | Boris Leven Victor A. Gangelin | West Side Story | ||
Carroll Clark Emile Kuri Hal Gausman | The Absent-Minded Professor | Hal Pereira Roland Anderson Samuel M. Comer Ray Moyer | Esmorzar amb diamants | ||
Fernando Carrere Edward G. Boyle | La calúmnia | Veniero Colasanti John Moore | El Cid | ||
Rudolf Sternad George Milo | Els judicis de Nuremberg | Alexander Golitzen Joseph Wright Howard Bristol | Promeses sense promès | ||
Piero Gherardi | La dolce vita | Hal Pereira Walter H. Tyler Samuel M. Comer Arthur Krams | Summer and Smoke | ||
1962 | |||||
Alexander Golitzen Henry Bumstead Oliver Emert | To Kill a Mockingbird | John Box John Stoll Dario Simoni | Lawrence d'Aràbia | ||
Joseph Wright George James Hopkins | Dies de vi i roses | Paul Groesse George James Hopkins | The Music Man | ||
Ted Haworth Léon Barsacq Vincent Korda Gabriel Bechir | The Longest Day | George Davis J. McMillan Johnson Henry Grace Hugh Hunt | Motí a la Bounty | ||
George Davis Edward Carfagno Henry Grace Dick Pefferle | Period of Adjustment | Alexander Golitzen Robert Clatworthy George Milo | That Touch of Mink | ||
Hal Pereira Roland Anderson Samuel M. Comer Frank R. McKelvy | The Pigeon That Took Rome | George Davis Edward Carfagno Henry Grace Dick Pefferle | El meravellós món dels germans Grimm | ||
1963 | |||||
Gene Callahan | Amèrica, Amèrica | John DeCuir Jack Martin Smith Hilyard Brown Herman Blumenthal Elven Webb Maurice Pelling Boris Juraga Walter M. Scott Paul S. Fox Ray Moyer | Cleopatra | ||
Piero Gherardi | Fellini 8 ½ | Lyle Wheeler Gene Callahan | El cardenal | ||
Hal Pereira Tambi Larsen Samuel M. Comer Robert R. Benton | Hud | Hal Pereira Roland Anderson Samuel M. Comer James W. Payne | Come Blow Your Horn | ||
Hal Pereira Roland Anderson Samuel M. Comer Grace Gregory | Love with the Proper Stranger | George Davis William Ferrari Addison Hehr Henry Grace Don Greenwood Jr. Jack Mills | La conquesta de l'Oest | ||
George Davis Paul Groesse Henry Grace Hugh Hunt | Twilight of Honor | Ralph Brinton Ted Marshall Jocelyn Herbert Josie MacAvin | Tom Jones | ||
1964 | |||||
Vasilis Fotópulos | Zorba the Greek | Gene Allen Cecil Beaton George James Hopkins | My Fair Lady | ||
George Davis Hans Peters Elliot Scott Henry Grace Robert R. Benton | The Americanization of Emily | John Bryan Maurice Carter Patrick McLoughlin Robert Cartwright | Becket | ||
William Glasgow Raphael Bretton | Hush… Hush, Sweet Charlotte | Carroll Clark William H. Tuntke Emile Kuri Hal Gausman | Mary Poppins | ||
Stephen Grimes | La nit de la iguana | George Davis E. Preston Ames Henry Grace Hugh Hunt | The Unsinkable Molly Brown | ||
Cary Odell Edward G. Boyle | Seven Days in May | Jack Martin Smith Ted Haworth Walter M. Scott Stuart A. Reiss | What a Way to Go! | ||
1965 | |||||
Robert Clatworthy Joseph Kish | El vaixell dels bojos | John Box Terence Marsh Dario Simoni | Doctor Jivago | ||
Robert Emmet Smith Frank Tuttle | King Rat | John DeCuir Jack Martin Smith Dario Simoni | El turment i l'èxtasi | ||
George Davis Urie McCleary Henry Grace Charles S. Thompson | A Patch of Blue | Richard Day William Creber David S. Hall Ray Moyer Fred M. MacLean Norman Rockett | The Greatest Story Ever Told | ||
Hal Pereira Jack Poplin Robert R. Benton Joseph Kish | The Slender Thread | Robert Clatworthy George James Hopkins | La rebel | ||
Hal Pereira Tambi Larsen Ted Marshall Josie MacAvin | The Spy Who Came in from the Cold | Boris Leven Walter M. Scott Ruby Levitt | Somriures i llàgrimes | ||
1966 | |||||
Richard Sylbert George James Hopkins | Qui té por de Virginia Woolf? | Jack Martin Smith Dale Hennesy Walter M. Scott Stuart A. Reiss | Fantastic Voyage | ||
Robert Luthardt Edward G. Boyle | Un cop de sort | Alexander Golitzen George C. Webb John McCarthy, Jr. John Austin | Gambit | ||
Luigi Scaccianoce | L'evangeli segons sant Mateu | Piero Gherardi | Giulietta dels esperits | ||
Willy Holt Marc Frederix Pierre Guffroy | Es crema París? | Hal Pereira Arthur Lonergan Robert R. Benton James W. Payne | The Oscar | ||
George Davis Paul Groesse Henry Grace Hugh Hunt | Mister Buddwing | Boris Leven Walter M. Scott John Sturtevant William Kiernan | El Iang-tsé en flames | ||
Els dos premis es van ajuntar en un únic guardó. | |||||
1967 | |||||
John Truscott Edward Carrere John W. Brown | Camelot | ||||
Mario Chiari Jack Martin Smith Ed Graves Walter M. Scott Stuart A. Reiss | Doctor Dolittle | ||||
Robert Clatworthy Frank Tuttle | Endevina qui ve a sopar | ||||
Renzo Mongiardino John DeCuir Elven Webb Giuseppe Mariani Dario Simoni Luigi Gervasi | L'amansiment de la fúria | ||||
Alexander Golitzen George C. Webb Howard Bristol | Millie, una noia moderna | ||||
1968 | |||||
John Box Terence Marsh Vernon Dixon Ken Muggleston | Oliver! | ||||
George Davis Edward Carfagno | Les sandàlies del pescador | ||||
Boris Leven Walter M. Scott Howard Bristol | Star! | ||||
Anthony Masters Harry Lange Ernie Archer | 2001: una odissea de l'espai | ||||
Mikhail Bogdanov Guennadi Miasnikov Georgi Koshelev Vladimir Uvarov | Guerra i pau | ||||
1969 | |||||
John Decuir Jack Martin Smith Herman Blumenthal Walter M. Scott George Hopkins Raphael Bretton | Hello, Dolly! | ||||
Maurice Carter Lionel Couch Patrick McLoughlin | Anna dels mil dies | ||||
Robert F. Boyle George B. Chan Edward G. Boyle Carl Biddiscombe | Chicago, Chicago | ||||
Alexander Golitzen George C. Webb Jack D. Moore | Sweet Charity | ||||
Harry Horner Frank McKelvy | They Shoot Horses, Don't They? |
Dècada de 1970
Any | Decoradors interiors | Pel·lícules |
---|---|---|
1970 | ||
Urie McCleary Gil Parrondo Antonio Mateos Pierre-Louis Thevenet | Patton | |
Alexander Golitzen E. Preston Ames Jack D. Moore Mickey S. Michaels | Airport | |
Tambi Larsen Darrell Silvera | Odi a les entranyes | |
Terence Marsh Bob Cartwright Pamela Cornell | Scrooge | |
Jack Martin Smith Yoshiro Muraki Richard Day Taizoh Kawashima Walter M. Scott Norman Rockett Carl Biddiscombe | Tora! Tora! Tora! | |
1971 | ||
John Box Ernest Archer Jack Maxsted Gil Parrondo Vernon Dixon | Nicolau i Alexandra | |
Boris Leven William Tuntke Ruby Levitt | The Andromeda Strain | |
John B. Mansbridge Peter Ellenshaw Emile Kuri Hal Gausman | Bedknobs and Broomsticks | |
Robert F. Boyle Michael Stringer Peter Lamont | El violinista a la teulada | |
Terence Marsh Robert Cartwright Peter Howitt | Mary, Queen of Scots | |
1972 | ||
Rolf Zehetbauer Jurgen Kiebach Herbert Strabel | Cabaret | |
Carl Anderson Reg Allen | Lady Sings the Blues | |
William Creber Raphael Bretton | L'aventura del Posidó | |
John Box Gil Parrondo Robert W. Laing | Viatges amb la meva tia | |
Donald M. Ashton Geoffrey Drake John Graysmark William Hutchinson Peter James | El jove Winston | |
1973 | ||
Henry Bumstead James W. Payne | El cop | |
Lorenzo Mongiardino Gianni Quaranta Carmelo Patrono | Fratello Sole Sorella Luna | |
Bill Malley Jerry Wunderlich | L'exorcista | |
Philip Jefferies Robert de Vestel | Tom Sawyer | |
Stephen Grimes William Kiernan | The Way We Were | |
1974 | ||
Dean Tavoularis Angelo Graham George R. Nelson | El Padrí II | |
Richard Sylbert W. Stewart Campbell Ruby Levitt | Chinatown | |
Alexander Golitzen E. Preston Ames Frank McKelvy | Terratrèmol | |
Peter Ellenshaw John B. Mansbridge Walter H. Tyler Al Roelofs Hal Gausman | The Island at the Top of the World | |
William Creber Ward Preston Raphael Bretton | El colós en flames | |
1975 | ||
Ken Adam Roy Walker Vernon Dixon | Barry Lyndon | |
Edward Carfagno Frank McKelvy | The Hindenburg | |
Alexander Trauner Tony Inglis Peter James | L'home que volia ser rei | |
Richard Sylbert W. Stewart Campbell George Gaines | Xampú | |
Albert Brenner Marvin March | The Sunshine Boys | |
1976 | ||
George Jenkins George Gaines | Tots els homes del president | |
Elliot Scott Norman Reynolds | La increïble Sarah | |
Gene Callahan Jack Collis Jerry Wunderlich | The Last Tycoon | |
Dale Hennesy Robert de Vestel | La fuga de Logan | |
Robert F. Boyle Arthur Jeph Parker | L'últim pistoler | |
1977 | ||
John Barry Norman Reynolds Leslie Dilley Roger Christian | Star Wars episodi IV: Una nova esperança | |
George C. Webb Mickey S. Michaels | Airport '77 | |
Joe Alves Dan Lomino Phil Abramson | Encontres a la tercera fase | |
Ken Adam Peter Lamont Hugh Scaife | L'espia que em va estimar | |
Albert Brenner Marvin March | The Turning Point | |
1978 | ||
Paul Sylbert Edwin O'Donovan George Gaines | El cel pot esperar | |
Dean Tavoularis Angelo Graham George R. Nelson | El robatori més gran del segle | |
Albert Brenner Marvin March | California Suite | |
Mel Bourne Daniel Robert | Interiors | |
Tony Walton Philip Rosenberg Edward Stewart Robert Drumheller | El mag | |
1979 | ||
Philip Rosenberg Tony Walton Edward Stewart Gary Brink | Comença l'espectacle | |
Michael Seymour Les Dilley Roger Christian Ian Whittaker | Alien | |
Dean Tavoularis Angelo Graham George R. Nelson | Apocalypse Now | |
George Jenkins Arthur Jeph Parker | La síndrome de la Xina | |
Harold Michelson Joe Jennings Leon Harris John Vallone Linda Descenna | Star Trek: La pel·lícula |
Dècada de 1980
Any | Decoradors interiors | Pel·lícules |
---|---|---|
1980 | ||
Pierre Guffroy Jack Stephens | Tess | |
John W. Corso John M. Dwyer | Coal Miner's Daughter | |
Stuart Craig Robert Cartwright Hugh Scaife | L'home elefant | |
Norman Reynolds Leslie Dilley Harry Lange Alan Tomkins Michael D. Ford | Star Wars episodi V: L'Imperi contraataca | |
Yoshiro Muraki | Kagemusha | |
1981 | ||
Norman Reynolds Leslie Dilley Michael D. Ford | A la recerca de l'arca perduda | |
Assheton Gorton Ann Mollo | La dona del tinent francès | |
Tambi Larsen James L. Berkey | La porta del cel | |
John Graysmark Patrizia von Brandenstein Tony Reading George DeTitta Sr. George DeTitta Jr. Peter Howitt | Ragtime | |
Richard Sylbert Michael Seirton | Rojos | |
1982 | ||
Stuart Craig Robert W. Laing Michael Seirton | Gandhi | |
Dale Hennesy Marvin March | Annie | |
Lawrence G. Paull David L. Snyder Linda DeScenna | Blade Runner | |
Franco Zeffirelli Gianni Quaranta | La Traviata | |
Rodger Maus Tim Hutchinson William Craig Smith Harry Cordwell | Víctor, Victòria | |
1983 | ||
Anna Asp Susanne Lingheim | Fanny i Alexander | |
Norman Reynolds Fred Hole James L. Schoppe Michael D. Ford | Star Wars episodi VI: El retorn del Jedi | |
Geoffrey Kirkland Richard Lawrence W. Stewart Campbell Peter R. Romero Jim Poynter George R. Nelson | Escollits per a la glòria | |
Polly Platt Harold Michelson Tom Pedigo Anthony Mondell | La força de la tendresa | |
Roy Walker Leslie Tomkins Tessa Davies | Yentl | |
1984 | ||
Patrizia von Brandenstein Karel Cerný | Amadeus | |
Richard Sylbert George Gaines | The Cotton Club | |
Mel Bourne Angelo P. Graham Bruce Weintraub | El millor | |
John Box Hugh Scaife | Passatge a l'Índia | |
Albert Brenner Rick Simpson | 2010 | |
1985 | ||
Stephen Grimes Josie Macavin | Out of Africa | |
Norman Garwood Maggie Gray | Brazil | |
J. Michael Riva Bo Welch Linda DeScenna | El color púrpura | |
Yoshiro Muraki Shinobu Muraki | Ran | |
Stan Jolley John H. Anderson | L'únic testimoni | |
1986 | ||
Gianni Quaranta Brian Ackland-Snow Brian Savegar Elio Altamura | Una habitació amb vista | |
Peter Lamont Crispian Sallis | Aliens | |
Boris Leven Karen O'Hara | El color dels diners | |
Stuart Wurtzel Carol Joffe | Hannah i les seves germanes | |
Stuart Craig Jack Stephens | La missió | |
1987 | ||
Ferdinando Scarfiotti Bruno Cesari Osvaldo Desideri | L'últim emperador | |
Norman Reynolds Harry Cordwell | L'imperi del Sol | |
Anthony D. G. Pratt Joanne Woollard | Esperança i glòria | |
Santo Loquasto Carol Joffe Leslie Bloom George DeTitta Jr. | Dies de ràdio | |
Patrizia von Brandenstein William A. Elliott Hal Gausman | Els intocables d'Elliot Ness | |
1988 | ||
Stuart Craig Gerard James | Les amistats perilloses | |
Albert Brenner Garrett Lewis | Beaches | |
Ida Random Linda DeScenna | Rain Man | |
Dean Tavoularis Armin Ganz | Tucker: l'home i el seu somni | |
Elliot Scott Peter Howitt | Qui ha enredat en Roger Rabbit? | |
1989 | ||
Anton Furst Peter Young | Batman | |
Leslie Dilley Anne Kuljian | The Abyss | |
Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo | The Adventures of Baron Munchausen | |
Bruno Rubeo Crispian Sallis | Tot passejant Miss Daisy | |
Norman Garwood Garrett Lewis | Temps de glòria |
Dècada de 1990
Any | Direcció artística | Decorats | Pel·lícules |
---|---|---|---|
1990 | |||
Richard Sylbert | Rick Simpson | Dick Tracy | |
Ezio Frigerio | Jacques Rouxel | Cyrano de Bergerac | |
Jeffrey Beecroft | Lisa Dean | Ballant amb llops | |
Dean Tavoularis | Gary Fettis | El Padrí III | |
Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | Hamlet | |
1991 | |||
Dennis Gassner | Nancy Haigh | Bugsy | |
Dennis Gassner | Nancy Haigh | Barton Fink | |
Mel Bourne | Cindy Carr | El rei pescador | |
Norman Garwood | Garrett Lewis | Hook | |
Paul Sylbert | Caryl Heller | El príncep de les marees | |
1992 | |||
Luciana Arrighi | Ian Whittaker | Retorn a Howards End | |
Thomas Sanders | Garrett Lewis | Dràcula de Bram Stoker | |
Stuart Craig | Chris A. Butler | Chaplin | |
Ferdinando Scarfiotti | Linda DeScenna | Toys | |
Henry Bumstead | Janice Blackie-Goodine | Sense perdó | |
1993 | |||
Allan Starski | Ewa Braun | La llista de Schindler | |
Ken Adam | Marvin March | Addams Family Values | |
Dante Ferretti | Robert J. Franco | L'edat de la innocència | |
Ben Van Os Jan Roelfs | Orlando | ||
Luciana Arrighi | Ian Whittaker | El que queda del dia | |
1994 | |||
Ken Adam | Carolyn Scott | La follia del rei George | |
Santo Loquasto | Susan Bode | Bales sobre Broadway | |
Rick Carter | Nancy Haigh | Forrest Gump | |
Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles | |
Lilly Kilvert | Dorree Cooper | Llegendes de passió | |
1995 | |||
Eugenio Zanetti | Restoration | ||
Michael Corenblith | Merideth Boswell | Apollo 13 | |
Roger Ford | Kerrie Brown | Babe | |
Bo Welch | Cheryl Carasik | La princeseta | |
Tony Burrough | Ricard III | ||
1996 | |||
Stuart Craig | Stephanie McMillan | El pacient anglès | |
Bo Welch | Cheryl Carasik | L'olla de grills | |
Brian Morris | Philippe Turlure | Evita | |
Tim Harvey | Hamlet | ||
Catherine Martin | Brigitte Broch | Romeo + Juliet | |
1997 | |||
Peter Lamont | Michael D. Ford | Titanic | |
Jan Roelfs | Nancy Nye | Gattaca | |
Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | Kundun | |
Jeannine Oppewall | Jay R. Hart | L.A. Confidential | |
Bo Welch | Cheryl Carasik | Homes de Negre | |
1998 | |||
Martin Childs | Jill Quertier | Shakespeare in Love | |
John Myhre | Peter Howitt | Elizabet | |
Jeannine Oppewall | Jay Hart | Pleasantville | |
Tom Sanders | Lisa Dean Kavanaugh | Saving Private Ryan | |
Eugenio Zanetti | Cindy Carr | Més enllà dels somnis | |
1999 | |||
Rick Heinrichs | Peter Young | Sleepy Hollow | |
Luciana Arrighi | Ian Whittaker | Anna and the King | |
David Gropman | Beth Rubino | The Cider House Rules | |
Roy Walker | Bruno Cesari | L'enginyós senyor Ripley | |
Eve Stewart | John Bush Eve Stewart | Topsy-Turvy |
Dècada de 2000
Any | Direcció artística | Decorats | Pel·lícules |
---|---|---|---|
2000 | |||
Tim Yip | Tigre i drac | ||
Arthur Max | Crispian Sallis | Gladiator | |
Michael Corenblith | Merideth Boswell | The Grinch | |
Martin Childs | Jill Quertier | Quills | |
Jean Rabasse | Françoise Benoît-Fresco | Vatel | |
2001 | |||
Catherine Martin | Brigitte Broch | Moulin Rouge! | |
Aline Bonetto | Marie-Laure Valla | Amélie | |
Stephen Altman | Anna Pinnock | Gosford Park | |
Stuart Craig | Stephanie McMillan | Harry Potter i la pedra filosofal | |
Grant Major | Dan Hennah | El senyor dels anells: La germandat de l'anell | |
2002 | |||
John Myhre | Gordon Sim | Chicago | |
Felipe Fernández del Paso | Hannia Robledo | Frida | |
Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | Gangs of New York | |
Grant Major | Dan Hennah Alan Lee | El senyor dels anells: Les dues torres | |
Dennis Gassner | Nancy Haigh | Road to Perdition | |
2003 | |||
Grant Major | Dan Hennah Alan Lee | El senyor dels anells: El retorn del rei | |
Ben Van Os | Cecile Heideman | Girl with a Pearl Earring | |
Lilly Kilvert | Gretchen Rau | L'últim samurai | |
William Sandell | Robert Gould | Master and Commander: The Far Side of the World | |
Jeannine Oppewall | Leslie Pope | Seabiscuit | |
2004 | |||
Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | L'aviador | |
Gemma Jackson | Trisha Edwards | Descobrir el País de Mai Més | |
Rick Heinrichs | Cheryl Carasik | Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events | |
Anthony D. G. Pratt | Celia Bobak | The Phantom of the Opera | |
Aline Bonetto | Llarg diumenge de festeig | ||
2005 | |||
John Myhre | Gretchen Rau | Memòries d'una geisha | |
Jim Bissell | Jan Pascale | Bona nit i bona sort | |
Stuart Craig | Stephanie McMillan | Harry Potter i el calze de foc | |
Grant Major | Dan Hennah Simon Bright | King Kong | |
Sarah Greenwood | Katie Spencer | Pride and Prejudice | |
2006 | |||
Eugenio Caballero | Pilar Revuelta | El laberinto del fauno | |
John Myhre | Nancy Haigh | Dreamgirls | |
Jeannine Claudia Oppewall | Gretchen Rau Leslie E. Rollins | The Good Shepherd | |
Rick Heinrichs | Cheryl Carasik | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | |
Nathan Crowley | Julie Ochipinti | El truc final | |
2007 | |||
Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | Sweeney Todd: el barber diabòlic del carrer Fleet | |
Arthur Max | Beth A. Rubino | American Gangster | |
Sarah Greenwood | Katie Spencer | Expiació | |
Dennis Gassner | Anna Pinnock | The Golden Compass | |
Jack Fisk | Jim Erickson | Pous d'ambició | |
2008 | |||
Donald Graham Burt | Victor J. Zolfo | El curiós cas de Benjamin Button | |
James J. Murakami | Gary Fettis | L'intercanvi | |
Nathan Crowley | Peter Lando | El cavaller fosc | |
Michael Carlin | Rebecca Alleway | The Duchess | |
Kristi Zea | Debra Schutt | Revolutionary Road | |
2009 | |||
Rick Carter Robert Stromberg | Kim Sinclair | Avatar | |
Dave Warren Anastasia Masaro | Caroline Smith | The Imaginarium of Dr. Parnassus | |
John Myhre | Gordon Sim | Nine | |
Sarah Greenwood | Katie Spencer | Sherlock Holmes | |
Patrice Vermette | Maggie Gray | The Young Victoria |
Dècada de 2010
Any | Direcció artística | Decorats | Pel·lícules |
---|---|---|---|
2010 | |||
Robert Stromberg | Karen O'Hara | Alice in Wonderland | |
Stuart Craig | Stephenie McMillan | Harry Potter i les relíquies de la Mort - Part 1 | |
Guy Hendrix Dyas | Larry Dias Doug Mowat | Origen | |
Eve Stewart | Judy Farr | El discurs del rei | |
Jess Gonchor | Nancy Haig | True Grit | |
2011 | |||
Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | Hugo | |
Laurence Bennett | Robert Gould | The Artist | |
Stuart Craig | Stephenie McMillan | Harry Potter i les relíquies de la Mort - Part 2 | |
Anne Seibel | Hélène Dubreuil | Midnight in Paris | |
Rick Carter | Lee Sandales | War Horse | |
2012 | |||
Rick Carter | Jim Erickson | Lincoln | |
Sarah Greenwood | Katie Spencer | Anna Karenina | |
Dan Hennah | Ra Vincent Simon Bright | El hòbbit: un viatge inesperat | |
Eve Stewart | Anna Lynch-Robinson | Les Misérables | |
David Gropman | Anna Pinnock | La vida de Pi | |
2013 | |||
Catherine Martin | Beverley Dunn | The Great Gatsby | |
Adam Stockhausen | Alice Baker | 12 anys d'esclavitud | |
Judy Becker | Heather Loeffler | American Hustle | |
Andy Nicholson | Rosie Goodwin Joanne Woollard | Gravity | |
K.K. Barrett | Gene Serdena | Her | |
2014 | |||
Adam Stockhausen | Anna Pinnock | The Grand Budapest Hotel | |
Maria Djurkovic | Tatiana Macdonald | The Imitation Game | |
Nathan Crowley | Gary Fettis | Interstellar | |
Dennis Gassner | Anna Pinnock | Into the Woods | |
Suzie Davies | Charlotte Watts | Mr. Turner | |
2015 | |||
Colin Gibson | Lisa Thompson | Mad Max: Fury Road | |
Adam Stockhausen | Rena DeAngelo Bernhard Henrich | Bridge of Spies | |
Michael Standish | Eve Stewart | The Danish Girl | |
Celia Bobak | Arthur Max | The Martian | |
Jack Fisk | Hamish Purdy | The Revenant | |
2016 | |||
David Wasco | Sandy Reynolds-Wasco | La La Land | |
Patrice Vermette | Paul Hotte | Arrival | |
Stuart Craig | Anna Pinnock | Fantastic Beasts and Where to Find Them | |
Jess Gonchor | Nancy Haigh | Hail, Caesar! | |
Guy Hendrix Dyas | Gene Serdena | Passengers | |
2017 | |||
Paul Denham Austerberry | Shane Vieau Jeff Melvin | The Shape of Water | |
Sarah Greenwood | Katie Spencer | Beauty and the Beast | |
Dennis Gassner | Alessandra Querzola | Blade Runner 2049 | |
Sarah Greenwood | Katie Spencer | Darkest Hour | |
Nathan Crowley | Gary Fettis | Dunkirk | |
2018 | |||
Hannah Beachler | Jay Hart | Black Panther | |
Fiona Crombie | Alice Felton | The Favourite | |
Nathan Crowley | Kathy Lucas | First Man | |
John Myhre | Gordon Sim | Mary Poppins Returns | |
Eugenio Caballero | Bárbara Enrı́quez | Roma | |
2019 | |||
Barbara Ling | Nancy Haigh | Once Upon a Time in Hollywood | |
Dennis Gassner | Lee Sandales | 1917 | |
Bob Shaw | Regina Graves | The Irishman | |
Ra Vincent | Nora Sopková | Jojo Rabbit | |
Lee Ha-jun | Cho Won-woo | Paràsits |
Dècada de 2020
Any | Direcció artística | Decorats | Pel·lícula |
---|---|---|---|
2020 | |||
Donald Graham Burt | Jan Pascale | Mank | |
Peter Francis | Cathy Featherstone | El pare | |
Mark Ricker | Karen O'Hara Diana Stoughton | Ma Rainey's Black Bottom | |
David Crank | Elizabeth Keenan | News of the World | |
Nathan Crowley | Kathy Lucas | Tenet | |
2021 | |||
Patrice Vermette | Zsuzsanna Sipos | Dune | |
Tamara Deverell | Shane Vieau | Nightmare Alley | |
Grant Major | Amber Richards | The Power of the Dog | |
Stefan Dechant | Nancy Haigh | The Tragedy of Macbeth | |
Adam Stockhausen | Rena DeAngelo | West Side Story |
Superlatius
Categoria | Nom | Superlatiu | Notes |
---|---|---|---|
Més guardons | Cedric Gibbons | 11 premis | 39 mominacions[1][2] |
Més nominacions | 39 nominacions | 11 premis | |
Més nominacions sense guardó | Roland Anderson | 15 nominacions | 0 premis |
Notes
Enllaços externs
- Academy Awards Database - AMPAS Arxivat 2008-09-13 a Wayback Machine. (anglès)