Campionat d'Europa de bàsquet masculí de 2009
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | Campionat d'Europa de bàsquet masculí |
---|---|
Esport | basquetbol |
Organitzador | FIBA Europa |
Nombre de participants | 16 |
Localització i Dates | |
Estat | Polònia |
Interval de temps | 7 setembre 2009 – 20 setembre 2009 |
Número d'edició | 36 (2009) |
Competició | |
Primer lloc | Espanya |
Dades estadístiques | |
Partits | 54 |
Punts | 7.936 |
Punts per partit | Pau Gasol i Sáez |
El XXXVI Campionat Europeu de Bàsquet Masculí se celebrà a Polònia entre el 7 i el 20 de setembre de 2009 sota la denominació Eurobasket 2009.
Un total de 16 països europeus competiren pel títol de campió europeu. Rússia era el vigent campió i defensor del títol.
Països classificats
- Polònia - País amfitrió
- Rússia - Or a l'últim europeu
- Espanya - Plata a l'últim europeu
- Lituània - Bronze a l'últim europeu
- Croàcia - Participant a Pequín 2008
- Alemanya - Participant a Pequín 2008
- Grècia - Participant a Pequín 2008
- Eslovènia - Quart millor equip europeu del preolímpic
- Bulgària - Ronda de classificació
- Regne Unit - Ronda de classificació
- Israel - Ronda de classificació
- Letònia - Ronda de classificació
- Macedònia del Nord - Ronda de classificació
- Sèrbia - Ronda de classificació
- Turquia - Ronda de classificació
- França - Repesca 30 d'agost
Seus
Fase | Ciutat | Instal·lació | Capacitat |
---|---|---|---|
Fase de grups | Gdańsk | Hala Olivia | 5.500 |
Fase de grups | Poznań | Hala Arena | 4.200 |
Fase de grups | Varsòvia | Torwar Hall | 4.838 |
Fase de grups | Wrocław | Centennial Hall | 6.000 |
Segona fase | Bydgoszcz | Łuczniczka | 8.000 |
Segona fase | Łódź | Hala Wielofunkcyjna | 10.000 |
Fase final | Katowice | Spodek | 11.500 |
Àrbitres
|
|
Primera ronda
Grup A
Equip | J | G | P | T+ | T- | DT | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Grècia | 3 | 3 | 0 | 268 | 202 | +66 | 6 |
Croàcia | 3 | 2 | 1 | 235 | 226 | +9 | 5 |
Macedònia del Nord | 3 | 1 | 2 | 207 | 246 | -39 | 4 |
Israel | 3 | 0 | 3 | 238 | 274 | -36 | 3 |
- Resultats
Data Hora | Pista Àrbitres | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
07.09.09 16:30 | Hala Arena, Poznań Ivo Dolinek Ilija Belosevic Jakub Zamojski | Macedònia del Nord Pts. Massey 12 Reb. Gečevski 6 Ass. V. Stefanov 4 | 2Q 15-24 3Q 09-17 4Q 17-17 | Pts. Spanulis 17 Reb. Burusis 8 Ass. Calathes 5 | 54 - 86 |
07.09.09 19:15 | Hala Arena, Poznań Daniel Hierrezuelo Zoran Sutulovic Dimitar Gologanov | Croàcia Pts. Vujčić 21 Reb. Kasun, Planinić 7 Ass. Planinić 3 | 2Q 17-20 3Q 17-22 4Q 27-20 | Pts. Eliyahu 31 Reb. Eliyahu 6 Ass. Halperin 4 | 86 - 79 |
08.09.09 16:30 | Hala Arena, Poznań Ilija Belosevic Daniel Hierrezuelo Matej Boltauzer | Israel Pts. Burstein 25 Reb. Mekel 7 Ass. Burstein, Eliyahu 4 | 2Q 20-23 3Q 16-20 4Q 24-22 | Pts. Antić 19 Reb. V. Stefanov 8 Ass. R. Stefanov 4 | 79 - 82 |
08.09.09 19:15 | Hala Arena, Poznań Zoran Sutulovic Ivo Dolinek Dimitar Gologanov | Grècia Pts. Burusis 19 Reb. Burusis 8 Ass. Spanulis 3 | 2Q 32-16 3Q 13-16 4Q 11-21 | Pts. Ukić 15 Reb. Banić 7 Ass. Planinić 5 | 76 - 68 |
09.09.09 16:30 | Hala Arena, Poznań Ivo Dolinek Daniel Hierrezuelo Matej Boltauzer | Macedònia del Nord Pts. Stefanov, Sokolov, Massey 12 Reb. Antić, Massey 10 Ass. Stefanov 5 | 2Q 22-14 3Q 13-22 4Q 10-25 | Pts. Vujčić 12 Reb. Rozić 6 Ass. Planinić 7 | 71 - 81 |
09.09.09 19:15 | Hala Arena, Poznań Ilija Belosevic Zoran Sutulovic Jakub Zamojski | Israel Pts. Eliyahu 21 Reb. Green, Eliyahu 8 Ass. Eliyahu 4 | 2Q 17-25 3Q 23-23 4Q 15-27 | Pts. Spanulis 18 Reb. Koufos 8 Ass. Spanulis 5 | 80 - 106 |
Grup B
Equip | J | G | P | T+ | T- | DT | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
França | 3 | 3 | 0 | 199 | 180 | +19 | 6 |
Rússia | 3 | 1 | 2 | 218 | 213 | +5 | 4 |
Alemanya | 3 | 1 | 2 | 208 | 211 | -8 | 4 |
Letònia | 3 | 1 | 2 | 187 | 203 | -16 | 4 |
- Resultats
Data Hora | Pista Àrbitres | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
07.09.09 16:30 | Hala Olivia, Gdańsk Juan Arteaga Roger Harrison Damir Javor | Rússia Pts. McCarty 24 Reb. McCarty 9 Ass. Mónia 5 | 2Q 11-15 3Q 19-16 4Q 23-16 | Pts. Kambala 22 Reb. Biedriņš 6 Ass. Valters 5 | 81 - 68 |
07.09.09 19:15 | Hala Olivia, Gdańsk Milivoje Jovcic Marek Cmikiewicz Engin Kennerman | França Pts. Parker 19 Reb. Turiaf 14 Ass. Parker 4 | 2Q 19-20 3Q 17-11 4Q 20-17 | Pts. Schultze 13 Reb. Femerling 8 Ass. Hamann 5 | 70 - 65 |
08.09.09 16:30 | Hala Olivia, Gdańsk Milivoje Jovcic Damir Javor Engin Kennerman | Alemanya Pts. Jagla 19 Reb. Jagla 11 Ass. Schaffartzik, Hamann 4 | 2Q 19-19 3Q 15-19 4Q 16-23 | Pts. Bíkov, McCarty 12 Reb. McCarty 6 Ass. Bíkov 3 | 76 - 73 |
08.09.09 19:15 | Hala Olivia, Gdańsk Juan Arteaga Marek Cmikiewicz Tomas Jasevicius | Letònia Pts. Kambala 18 Reb. Biedriņš 20 Ass. Valters 3 | 2Q 13-03 3Q 16-25 4Q 14-19 | Pts. Parker 22 Reb. Batum 8 Ass. Diaw 5 | 51 - 60 |
09.09.09 16:30 | Hala Olivia, Gdańsk Juan Arteaga Milivoje Jovcic Roger Harrison | Rússia Pts. McCarty 13 Reb. Mozgov 5 Ass. Ponkraixov 8 | 2Q 18-19 3Q 16-18 4Q 13-17 | Pts. Diaw 19 Reb. Turiaf 14 Ass. Diaw 7 | 64 - 69 |
09.09.09 19:15 | Hala Olivia, Gdańsk Marek Cmikiewicz Tomas Jasevicius Damir Javor | Alemanya Pts. Greene 16 Reb. Jagla 7 Ass. Schffartzik 5 | 2Q 16-23 3Q 13-14 4Q 20-17 | Pts. Janičenoks 14 Reb. Biedriņš 9 Ass. Helmanis 5 | 62 - 68 |
Grup C
Equip | J | G | P | T+ | T- | DT | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Eslovènia | 3 | 2 | 1 | 236 | 218 | +18 | 5 |
Sèrbia | 3 | 2 | 1 | 212 | 196 | +16 | 5 |
Espanya | 3 | 2 | 1 | 231 | 226 | +5 | 5 |
Regne Unit | 3 | 0 | 3 | 135 | 156 | -21 | 3 |
- Resultats
Data Hora | Pista Àrbitres | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
07.09.09 18:15 | Torwar Hall, Varsòvia Làzaros Voreadis David Chambon Borys Ryzhyk | Regne Unit Pts. Mensah-Bonsu 18 Reb. Mensah-Bonsu 6 Ass. Archibald 5 | 2Q 20-10 3Q 12-14 4Q 12-21 | Pts. E. Lorbek 19 Reb. Nachbar, Lakovič 6 Ass. Lakovič 6 | 59 - 72 |
07.09.09 21:00 | Torwar Hall, Varsòvia Romualdas Brazauskas Robert Lottermoser Olegs Latisevs | Sèrbia Pts. Krstic 17 Reb. Veličković 8 Ass. Teodosić 3 | 2Q 23-11 3Q 18-14 4Q 10-20 | Pts. Navarro 14 Reb. M. Gasol 9 Ass. Rubio, López 3 | 66 - 57 |
08.09.09 18:15 | Torwar Hall, Varsòvia Romualdas Brazauskas Làzaros Voreadis Serguei Mikhailov | Eslovènia Pts. Nachbar 17 Reb. Nachbar 9 Ass. E. Lorbek 4 | 2Q 17-14 3Q 21-15 4Q 20-25 | Pts. Teodosić 14 Reb. Tepić, Bjelica 5 Ass. Teodosić 6 | 80 - 69 |
08.09.09 21:00 | Torwar Hall, Varsòvia Robert Lottermoser David Chambon Borys Ryzhyk | Espanya Pts. P. Gasol 27 Reb. P. Gasol 11 Ass. Rubio 6 | 2Q 19-20 3Q 22-21 4Q 18-20 | Pts. Hart 15 Reb. Hart 8 Ass. Hart 3 | 84 - 76 |
09.09.09 18:15 | Torwar Hall, Varsòvia Romualdas Brazauskas David Chambon Olegs Latisevs | Espanya Pts. Navarro 21 Reb. P. Gasol 9 Ass. Navarro, P. Gasol, Cabezas 3 | 2Q 25-15 3Q 19-14 4Q 16-29 OT 12-6 | Pts. Dragić 19 Reb. E. Lorbek 10 Ass. Lakovič 3 | 90 - 84 |
09.09.09 21:00 | Torwar Hall, Varsòvia Làzaros Voreadis Robert Lottermoser Serguei Mikhailov | Regne Unit Pts. Reinking 21 Reb. Archibald 7 Ass. Sullivan 3 | 2Q 17-18 3Q 15-19 4Q 15-19 | Pts. Tepić, Krstić 17 Reb. Bjelica 8 Ass. Teodosić 4 | 59 - 77 |
Grup D
Equip | J | G | P | T+ | T- | DT | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Turquia | 3 | 3 | 0 | 265 | 211 | +54 | 6 |
Polònia | 3 | 2 | 1 | 245 | 240 | +5 | 5 |
Lituània | 3 | 1 | 2 | 235 | 239 | -4 | 4 |
Bulgària | 3 | 0 | 3 | 213 | 268 | -55 | 3 |
- Resultats
Data Hora | Pista Àrbitres | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
07.09.09 18:15 | Centennial Hall, Wrocław Shmuel Bachar Christos Christodoulou Ademir Zurapovic | Polònia Pts. Logan 23 Reb. Gortat 10 Ass. Logan 9 | 2Q 20-16 3Q 23-21 4Q 15-20 | Pts. Rowland 20 Reb. Evtimov 10 Ass. Stoykov, Videnov 3 | 90 - 78 |
07.09.09 21:15 | Centennial Hall, Wrocław Sreten Radovic Guerrino Cerebuch Fernando Rocha | Turquia Pts. Türkoğlu 19 Reb. Ilyasova 6 Ass. Türkoğlu, Arslan 3 | 2Q 20-17 3Q 24-19 4Q 21-18 | Pts. Petravicius 21 Reb. Lavrinovic, Kleiza 4 Ass. Delininkaitis 3 | 84 - 76 |
08.09.09 18:15 | Centennial Hall, Wrocław Christos Christodoulou Sreten Radovic Aleksandar Milojevik | Lituània Pts. Jasaitis 21 Reb. Kleiza 7 Ass. Jomantas 5 | 2Q 09-17 3Q 18-18 4Q 25-26 | Pts. Lampe 22 Reb. Gortat 17 Ass. Szubarga 8 | 75 - 86 |
08.09.09 21:15 | Centennial Hall, Wrocław Guerrino Cerebuch Shmuel Bachar Fernando Rocha | Bulgària Pts. Rowland 15 Reb. Stoykov 6 Ass. Rowland 4 | 2Q 13-29 3Q 24-19 4Q 14-22 | Pts. Arslan 17 Reb. Savaş, Ilyasova, Aşık 7 Ass. Kerem Tunçeri 7 | 66 - 94 |
09.09.09 18:15 | Centennial Hall, Wrocław Shmuel Bachar Sreten Radovic Aleksandar Milojevik | Polònia Pts. Gortat 21 Reb. Gortat, Lampe 7 Ass. Logan 4 | 2Q 17-21 3Q 21-21 4Q 14-21 | Pts. Aşık 22 Reb. Aşık, Ilyasova, Türkoğlu 8 Ass. Tunçeri 4 | 69 - 87 |
09.09.09 21:15 | Centennial Hall, Wrocław Christos Christodoulou Guerrino Cerebuch Ademir Zurapovic | Lituània Pts. Lavrinovič 16 Reb. Petravičius 8 Ass. Lavrinovič, Jomantas 4 | 2Q 16-19 3Q 16-15 4Q 27-13 | Pts. Rowland 18 Reb. Evtimov 13 Ass. Rowland 3 | 84 - 69 |
Segona ronda
Grup E
Equip | J | G | P | T+ | T- | DT | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
França | 5 | 5 | 0 | 380 | 334 | +46 | 10 |
Rússia | 5 | 3 | 2 | 338 | 338 | +0 | 8 |
Grècia | 5 | 3 | 2 | 380 | 337 | +43 | 8 |
Croàcia | 5 | 2 | 3 | 357 | 364 | -7 | 7 |
Macedònia del Nord | 5 | 1 | 4 | 337 | 396 | -59 | 6 |
Alemanya | 5 | 1 | 4 | 360 | 383 | -23 | 6 |
- Resultats
Data Hora | Pista Àrbitres | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
11.09.09 15:45 | Łuczniczka, Bydgoszcz Ilija Belosevic Marek Cmikiewicz Matej Boltauzer | Rússia Pts. Mozgov 18 Reb. Mozgov 8 Ass. Bíkov 7 | 2Q 12-10 3Q 14-16 4Q 20-17 | Pts. Kasun 13 Reb. Banić 7 Ass. Planinić, Vujčić, Ukić 3 | 62 - 59 |
11.09.09 18:45 | Łuczniczka, Bydgoszcz Juan Arteaga Milivoje Jovcic Dimitar Gologanov | Alemanya Pts. Schaffartzik 23 Reb. Jagla 7 Ass. Hamann, Schaffartzik 3 | 2Q 14-16 3Q 17-20 4Q 26-23 | Pts. Spanulis 20 Reb. Perpéroglu 5 Ass. Spanulis 7 | 76 - 84 |
11.09.09 21:00 | Łuczniczka, Bydgoszcz Romualdas Brazauskas Damir Javor Engin Kennerman | França Pts. Pietrus, Colo 14 Reb. Traore 6 Ass. Diaw 4 | 2Q 25-09 3Q 18-17 4Q 16-22 | Pts. Sokolov, Massey, Gečevski 9 Reb. Samardžiski 8 Ass. 7 jugadors amb 1 | 83 - 57 |
13.09.09 15:45 | Łuczniczka, Bydgoszcz Daniel Hierrezuelo Tomas Jasevicius Matej Boltauzer | Macedònia del Nord Pts. V. Stefanov 25 Reb. Gečevski, Antić 6 Ass. Mirakovski 3 | 2Q 18-22 3Q 26-14 4Q 24-25 | Pts. Staiger 14 Reb. Schultze 7 Ass. Schaffartzik 5 | 86 - 75 |
13.09.09 18:45 | Łuczniczka, Bydgoszcz Ivo Dolinek Damir Javor Jakub Zamojski | Grècia Pts. Skhortsianitis 13 Reb. Fotsis 9 Ass. Spanulis 7 | 2Q 20-18 3Q 15-09 4Q 18-20 | Pts. McCarty 17 Reb. McCarty 9 Ass. Ponkraixov 7 | 65 - 68 |
13.09.09 21:00 | Łuczniczka, Bydgoszcz Milivoje Jovcic Marek Cmikiewicz Roger Harrison | Croàcia Pts. Popović 30 Reb. Stojić 5 Ass. Kus, Planinić 3 | 2Q 25-22 3Q 10-22 4Q 23-24 | Pts. Parker 24 Reb. Parker 6 Ass. Parker, Diaw 6 | 79 - 87 |
15.09.09 15:45 | Łuczniczka, Bydgoszcz Juan Arteaga Milivoje Jovcic Engin Kennerman | Rússia Pts. Mozgov 25 Reb. Mozgov 11 Ass. Ponkraixov 7 | 2Q 19-19 3Q 16-20 4Q 22-20 | Pts. Antić 19 Reb. Antić 10 Ass. V. Stefanov 4 | 71 - 69 |
15.09.09 18:15 | Łuczniczka, Bydgoszcz Ilija Belosevic Daniel Hierrezuelo Tomas Jasevicius | França Pts. Koffi 14 Reb. Koffi 6 Ass. Jeanneau, Parker, Traore 2 | 2Q 23-13 3Q 15-19 4Q 15-16 | Pts. Spanulis 16 Reb. Burusis 10 Ass. Perpéroglu 4 | 71 - 69 |
15.09.09 21:00 | Łuczniczka, Bydgoszcz Romualda Brazauskas Ivo Dolinek Matej Boltauzer | Alemanya Pts. Schaffartzik 18 Reb. Jagla 5 Ass. Hamann 7 | 2Q 13-17 3Q 18-12 4Q 18-21 | Pts. Ukić 18 Reb. Banić 7 Ass. Planinić 4 | 68 - 70 |
Grup F
Equip | J | G | P | T+ | T- | DT | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Eslovènia | 5 | 4 | 1 | 390 | 344 | +46 | 9 |
Turquia | 5 | 4 | 1 | 370 | 338 | +32 | 9 |
Sèrbia | 5 | 3 | 2 | 365 | 357 | +8 | 8 |
Espanya | 5 | 3 | 2 | 381 | 351 | +30 | 8 |
Polònia | 5 | 1 | 4 | 355 | 405 | -50 | 6 |
Lituània | 5 | 0 | 5 | 358 | 424 | -66 | 5 |
- Resultats
Data Hora | Pista Àrbitres | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
12.09.09 15:45 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Shmuel Bachar Sreten Radovic Robert Lottermoser | Turquia Pts. Ilyasova 15 Reb. Erden 6 Ass. Türkoğlu 3 | 2Q 16-12 3Q 13-14 4Q 14-12 | Pts. P. Gasol, Fernández 16 Reb. P. Gasol 9 Ass. Navarro, Rubio 3 | 63 - 60 |
12.09.09 18:15 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Christos Christodoulou Guerrino Cerebuch Fernando Rocha | Polònia Pts. Koszarek, Gortat 16 Reb. Gortat 9 Ass. Logan 6 | 2Q 14-20 3Q 17-19 4Q 19-15 | Pts. Krstić 18 Reb. Krstić 8 Ass. Teodosić 4 | 77 - 72 |
12.09.09 21:00 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Zoran Sutulovic Làzaros Voreadis Olegs Latisevs | Lituània Pts. Kalnietis 15 Reb. Lavrinovič 7 Ass. Kleiza 3 | 2Q 08-15 3Q 13-19 4Q 19-19 | Pts. Lakovič 24 Reb. E. Lorbek 8 Ass. Golemac 5 | 58 - 81 |
14.09.09 15:45 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Sreten Radovic Zoran Sutulovic Ademir Zurapovic | Espanya Pts. P. Gasol 19 Reb. P. Gasol 8 Ass. Rubio 9 | 2Q 25-08 3Q 24-11 4Q 20-27 | Pts. Petravicius 13 Reb. Petravicius 8 Ass. Delininkaitis 5 | 84 - 70 |
14.09.09 18:15 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Shmuel Bachar David Chambon Aleksander Milojevik | Eslovènia Pts. E. Lorbek 20 Reb. E. Lorbek 9 Ass. Lakovič 6 | 2Q 20-12 3Q 22-11 4Q 23-20 | Pts. Szewczyk, Logan 15 Reb. Gortat 10 Ass. Koszarek 4 | 76 - 60 |
14.09.09 21:00 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Guerrino Cerebuch Làzaros Voreadis Serguei Mikhailov | Sèrbia Pts. Teodosić 16 Reb. Bjelica 8 Ass. Teodosić 8 | 2Q 15-16 3Q 19-19 4Q 12-09 OT 00-05 | Pts. İlyasova 22 Reb. İlyasova 11 Ass. Tunçeri 7 | 64 - 69 |
16.09.09 15:45 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Christos Christodoulou Fernando Rocha David Chambon | Lituània Pts. Mačiulis 20 Reb. Lavrinovič 8 Ass. Delininkaitis 4 | 2Q 18-18 3Q 24-22 4Q 18-26 | Pts. Teodosić 20 Reb. Bjelica 8 Ass. Teodosić 12 | 79 - 89 |
16.09.09 18:15 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Shmuel Bachar Làzaros Voreadis Olegs Latisevs | Polònia Pts. Logan 20 Reb. Gortat 12 Ass. Koszarek 7 | 2Q 12-19 3Q 20-29 4Q 22-19 | Pts. Navarro 23 Reb. Reyes, M. Gasol 7 Ass. Rubio 4 | 68 - 90 |
16.09.09 21:00 | Hala Wielofunkcyjna, Łódź Zoran Sutulovic Borys Ryzhyk Robert Lottermoser | Turquia Pts. Ilyasova 16 Reb. Ilyasova 7 Ass. Ilyasova 4 | 2Q 17-15 3Q 20-18 4Q 15-12 | Pts. Nachbar 16 Reb. E. Lorbek 6 Ass. E. Lorbek 5 | 67 - 69 |
Fase final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
17 de setembre - Katowice | ||||||||||
França | 66 | |||||||||
19 de setembre - Katowice | ||||||||||
Espanya | 86 | |||||||||
Espanya | 82 | |||||||||
18 de setembre - Katowice | ||||||||||
Grècia | 64 | |||||||||
Turquia | 74 | |||||||||
20 de setembre - Katowice | ||||||||||
Grècia | 76 | |||||||||
Espanya | 85 | |||||||||
17 de setembre - Katowice | ||||||||||
Sèrbia | 63 | |||||||||
Rússia | 68 | |||||||||
19 de setembre - Katowice | ||||||||||
Sèrbia | 79 | |||||||||
Sèrbia | 96 | Tercer lloc | ||||||||
18 de setembre - Katowice | ||||||||||
Eslovènia | 92 | |||||||||
Eslovènia | 67 | Grècia | 57 | |||||||
Croàcia | 65 | Eslovènia | 56 | |||||||
20 de setembre - Katowice | ||||||||||
Quarts de final
17 de setembre del 2009, 18:15 | |||
Rússia Pts. Fridzon 15 Reb. Mozgov 6 Ass. Ponkraixov 4 | 68-79 1Q 24-21 2Q 04-20 3Q 15-13 4Q 25-25 | Sèrbia Pts. Tripković 18 Reb. Veličković, Paunić, Bjelica 5 Ass. Teodosić 4 | Spodek, Katowice Juan Arteaga |
17 de setembre del 2009, 21:00 | |||
França Pts. Turiaf 12 Reb. Diaw 6 Ass. Parker 3 | 66-86 1Q 15-25 2Q 17-22 3Q 10-26 4Q 14-13 | Espanya Pts. P. Gasol 28 Reb. P. Gasol 9 Ass. Navarro, Rubio 4 | Spodek, Katowice Ivica Belosevic |
18 de setembre del 2009, 18:15 | |||
Turquia Pts. Türkoğlu, Onan 13 Reb. Ilyasova 7 Ass. Tunçeri 5 | 74-76 1Q 14-17 2Q 12-12 3Q 20-18 4Q 19-18 OT 09-11 | Grècia Pts. Spanulis 23 Reb. Fotsis 13 Ass. Spanulis 7 | Spodek, Katowice Shmuel Bachart |
18 de setembre del 2009, 21:00 | |||
Eslovènia Pts. E. Lorbek 27 Reb. E. Lorbek 8 Ass. Lakovič 5 | 67-65 1Q 18-25 2Q 21-22 3Q 14-03 4Q 14-15 | Croàcia Pts. Ukič 21 Reb. 7 jugadors amb 3 Ass. Ukič 5 | Spodek, Katowice Romualdas Brazauskas |
5è i 8è lloc
19 de setembre del 2009, 12:00 | |||
França Pts. Parker 28 Reb. Pietrus 6 Ass. Parker 10 | 80-68 1Q 12-26 2Q 20-17 3Q 29-16 4Q 19-09 | Turquia Pts. Türkoğlu 13 Reb. Aşık 9 Ass. Tunçeri, Türkoğlu 3 | Spodek, Katowice Daniel Hierrezuelo |
19 de setembre del 2009, 14:15 | |||
Rússia Pts. Mónia 18 Reb. McCarty 7 Ass. Bíkov, Ponkraixov 5 | 69-76 1Q 14-18 2Q 27-15 3Q 15-25 4Q 13-18 | Croàcia Pts. Ukić 18 Reb. Kus 5 Ass. Ukić 8 | Spodek, Katowice Christos Christodoulou |
Semifinals
19 de setembre del 2009, 18:30 | |||
Espanya Pts. P. Gasol 18 Reb. Reyes 7 Ass. Cabezas 4 | 82-64 1Q 26-21 2Q 23-19 3Q 15-11 4Q 18-13 | Grècia Pts. Burusis 11 Reb. Antonios Fotsis1Fotsis 10 Ass. Spanulis, Burusis, Calathes 2 | Spodek, Katowice Guerrino Cerebuch |
19 de setembre del 2009, 21:00 | |||
Sèrbia Pts. Teodosić 32 Reb. Marković 8 Ass. Teodosić, Marković, Veličković 32 | 96-92 1Q 11-19 2Q 24-26 3Q 21-12 4Q 23-22 OT 17-13 | Eslovènia Pts. E. Lorbek 25 Reb. E. Lorbek 10 Ass. Lakovič 5 | Spodek, Katowice Juan Arteaga |
7è i 8è lloc
20 de setembre del 2009, 12:00 | |||
Turquia Pts. Aşık 24 Reb. Aşık 11 Ass. Atsür 5 | 66-89 1Q 18-26 2Q 22-25 3Q 19-17 4Q 07-21 | Rússia Pts. Fridzon 26 Reb. Kurbanov 7 Ass. Ponkraixov, Kurbanov 7 | Spodek, Katowice |
5è i 6è lloc
20 de setembre del 2009, 14:15 | |||
França Pts. Diot 18 Reb. Koffi 8 Ass. Batum 8 | 69-62 1Q 21-12 2Q 13-12 3Q 12-17 4Q 23-21 | Croàcia Pts. Kus 18 Reb. Nicević 8 Ass. Popović 8 | Spodek, Katowice |
3r i 4t lloc
20 de setembre del 2009, 18:30 | |||
Grècia Pts. Skhortsianitis 23 Reb. Burusis 7 Ass. Calathes 4 | 57-56 1Q 16-13 2Q 15-11 3Q 11-13 4Q 15-19 | Eslovènia Pts. Lakovič 16 Reb. E. Lorbek 9 Ass. Slokar 4 | Spodek, Katowice |
Final
20 de setembre del 2009, 21:15 | |||
Espanya Pts. P. Gasol 18 Reb. P. Gasol 11 Ass. Garbajosa 4 | 85-63 1Q 24-14 2Q 28-15 3Q 15-15 4Q 18-19 | Sèrbia Pts. Tripković, Veličković 15 Reb. Veličković 5 Ass. Krstić 3 | Spodek, Katowice |
Cinc ideal
Vasílios Spanulis |
Miloš Teodosić |
Rudy Fernández |
Erazem Lorbek |
Pau Gasol |
Classificació final
1. Espanya |
2. Sèrbia |
3. Grècia |
4. Eslovènia |
5. França |
6. Croàcia |
7. Rússia |
8. Turquia |
9. Polònia |
10. Macedònia del Nord |
11. Alemanya |
12. Lituània |
13. Letònia |
14. Israel |
15. Regne Unit |
16. Bulgària |
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Campionat d'Europa de bàsquet masculí de 2009
Precedit per: Espanya 2007 | Eurobasket 2009 | Succeït per: Lituània 2011 |